טעימת היינות הגדולה של פורטל היין של דני רובין לראש השנה וחגי תשרי תשפ"ב 2021 – "יְהִי רָצוֹן מִלְּפָנֶיךָ ה' אֱלֹוקֵינוּ וֶאֱלֹוקִי אֲבוֹתֵינוּ שֶׁתִּתְחַדֵּשׁ (אוֹ שֶׁתְּחַדֵּשׁ) עָלֵינוּ שָׁנָה טוֹבָה וּמְתוּקָה."

והנה אני, על סף של ערב חג. ברבות הזמן, צברתי למעלה מ- 3,000 עוקבים / קוראים, צמאים לכל פיסת מידע על היקב והיין שלכם, ואתם שוב עסוקים עד למעל לראש בעונת הבציר, והקורונה מסרבת לעזוב אותנו ושוב מאיימים עלינו בסגר בתקופת החגים. ושוב אני מוצא את עצמי, מבקש להתכנס לכדי כתבה, שתמליץ בפני קוראיי על "יינות לשולחן החג" והמלאכה חברים היא קשה. דווקא מהצד של הטעימה זה החלק הכי מהנה וקל, הצד של הכתיבה בא מיד אחריו במדד הקלות, אבל הבחירה וההחלטה, או – או, מה קשים הם.

עשיתי, כך אני מקווה שעשיתי את זה קל עבורכם ולפיכך כל לחיצה על שם היקב שאת יינותיו טעמתי

והמלצתי תיקח אתכם בלחיצה על שם היקב בהיפר-קישור, היישר לכתבה על היקב והיין ובהרחבה.

כאן המקום לציין ולהודות לכל יין, שהגיע אליי לטעימה במרוצת השבועות האחרונים, בכדי להמחיש את הכרת התודה ליינן, ליקב, למשרד יחסי הציבור, על שדאגו להעביר אלי את יינותיהם לטעימה והיו מביניהם שטרחו והגיעו עד אלי הביתה ועל כך תודה וברכה.

אחטא לאמת, אם אכתוב שאהבתי את כל היינות ואודה על האמת שבנסיבות מסוימות של סעודת ערב שישי עם כל המשפחה, יינות שהתמזל מזלם להיטעם בנסיבות אלה, זכו ליתר נקודות זכות ולו בשל החברותא והאוכל שמסביב. גם לא כל היינות מגיעים מיקבים גדולים, ישנם יינות שמגיעים מיקבי בוטיק והם זכו אצלי לאותה מידה של רצינות ומחויבות כלפי טעימת היין.

אבל, אני יודע, שזה לא כל כך כך. זה אולי אפילו לא נכון. כי אני יודע, שאתם צריכים להחליט ולבחור מתוך אותה שורה והאמינו לי שהיא מכובדת, את הנבחרת שלכם, את אותם יינות שאתם תעלו אצלכם על השולחן כמועדפים עליכם, תוך שאתם תסתייעו כך אני מקווה בחלופות שהצעתי כאן לפניכם והן כמובן מתבקשות בהתאם לאהבתכם או חיבתכם ליין בכלל וליכולת שלכם ושל  הצרכן הממוצע להוציא כסף מכיסו לטובת יין, על חשבון מוצרי מזון אחרים, המיועדים לשולחן החג.

ועכשיו, כשאני חושב על זה וכותב את זה, ישנו פרמטר נוסף שאי אפשר להסתלק ממנו והוא המגע האישי, החיבור שיש לך עם יקב מסוים, יין מסוים, יינן מסוים, שהופכים את היין שמגיע משם, אם נודה בכך בפה מלא ואם לאו, לבן טיפוחים שלך. אל תטילו בכך ספק, תאמינו לי, ראיתי את זה, שמעתי את זה, אני קורא את זה אצל מבקרי יין, עיתונאי יין בעולם ובארץ, אי אפשר לברוח מהקשר הזה. ואם תרצו תקראו לזה סימביוזה הדדית.

אבל…אבקש מכם לשוב ולבקר כאן בכתבה הזו, שכן יתרונה של רשת האינטרנט, היא היכולת לעדכן, לתקן, למחוק ולהוסיף ככל העולה על רוחך ובלבד שאתה בעל השליטה על התוכן. ולפיכך, מדי כמה ימים ועד כניסת החג, אעדכן את הכתבה הזו ביינות כאלה ואחרים, אליהם נחשפתי וטעמתי, יינות שאני אשמח לשתף גם אתכם בחוויה ולהמליץ עליהם בפניכם.

אלה יינות, שאני משוכנע שיעשו לכם טוב על שולחן החג. יינות שילוו אוכל והאוכל יתלווה אליהם, יינות שאהיה יותר משמח ללגום לצד אנשים שאני אוהב, ושאני מעריך עד מאוד ולאלה שאני מכבד יותר מכול.

אלה יינות, שדי בלהעלותם על שולחן החג, בכדי להפוך את השולחן לעשיר יותר, מהנה יותר ולא אחת גם למרשים יותר, יינות אותם הכי נכון לפתוח, לצד אלה שידעו לערסל אותם בגביע, להסניף אותם, לגלגל אותם על הלשון, להחזיק אותם קמעה בחלל החך, להתענג על טעמם, מעושר ריחם, מרוחב רובדי טעמם, לדבר אתם, להתפנק מהטעם השיורי הארוך המסיים שלהם, לדבר אחר כך אודותיהם ולהתרגש עוד פעם מחדש.

אז סליחה שחפרתי…הנה רשימת יינות שולחן החג שלי. המתנתי ליישר טעימה כמעט עד לשבוע האחרון ולפיכך, הרשימה היא במעט ארוכה והיא נועדה לאפשר לכם יותר מאופציה אחרת להחלטה ולהעדפה אישית.

אלו לא "סתם" יינות. אלו שורה של יינות שטעמתי ונחשפתי אליהם במהלך השבועות האחרונים, יינות שהתבלטו וקסמו לטעמי על פני יינות אחרים. וכן, לא כל חברי נבחרת יקבי הבוטיק בישראל, או היקבים המסחריים הגדולים, התייצבו לרשימה זו, ומי שלא מצא לנכון לכבד אותי, את הבמה החינמית, הצבעונית, העדכנית, הנגישה, הכתובה בגובה העיניים שהצעתי לו, או לכבד אותי ביין של היקב שלו לטעימת החג, זו לגמרי זכותו המלאה. ולדעתי ההפסד הוא כולו שלו. 

להלן המלצות היין שלי לראש השנה וחגי תשרי תשפ"ב 2021 – "יְהִי רָצוֹן מִלְּפָנֶיךָ ה' אֱלֹוקֵינוּ וֶאֱלֹוקִי אֲבוֹתֵינוּ שֶׁתִּתְחַדֵּשׁ (אוֹ שֶׁתְּחַדֵּשׁ) עָלֵינוּ שָׁנָה טוֹבָה וּמְתוּקָה." חג שמח! ולחיים!

יקב קדמא, יקבי עמק האלה, יקב הר אודם, יקב אלכסנדר, יקב אפק,

Maison Bichot, צור עולם של יין, אקרמן משקאות, יקב היוצר,

יקב שורקיקב מאוריקב שילה 3, יקב לוריאיקב אמפורה, יקב מוני

יקבי כרמל, יקב רקנאטי, יקב ברקן, יקב בראון, יקב ציון, יקב רמת הגולן,

יקב אלכסנדר 2, יקב פסגות, יקב שילה 1, יקב עמק יזרעאל 1, יקב מורד,

יקבי ירושלים 1, יקבי ירושלים 2, יקב קדמא, יקב בית אל, יקב תבור

יקב עמק יזרעאל, יקב מדבר, יקב סומק, יקב רמת נגב, יקב דומיין סרור

יקב טרה נובה, יקב שילה 2, יקב מרגלית, יקב טברנקל, יקב ברבדו

יקב וילה וילהלמה, יקב 1848, יקב סגל, יקב יהודה, יקב קסטל, יקב מוניץ

יקב רזיאל, יקב גבעות, יקב יהודה, הסקוטית, יקב יתיר, יקב פינטו,

יקב הרי גליל, יקב דלתא, משק יין הנס שטרנבך, יקבי ירושלים , יקב גלאי

יקב טפרברג, יקב טוליפ ויקב מאיה, יקב צפרירים, יקב שאטו גולן,

יקב נבו, יקב יערה, יקב גינתון

 

קרדיט תמונת הכותרת: איל קרן סטודיו לצילום קולינרי