חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

טעימת היינות הגדולה של פורטל היין של דני רובין לכבוד ראש השנה וחגי תשרי ה'תשפ"ג – ה'תשפ"ד 2023 – "יְהִי רָצוֹן מִלְּפָנֶיךָ ה' אֱלֹוקֵינוּ וֶאֱלֹוקִי אֲבוֹתֵינוּ שֶׁתִּתְחַדֵּשׁ (אוֹ שֶׁתְּחַדֵּשׁ) עָלֵינוּ שָׁנָה טוֹבָה וּמְתוּקָה."

חג ראש השנה, חל ביום שישי 15 ספטמבר 2023 כ"ט באלול תשפ"ג, יום כיפור, חל ביום ראשון 24 ספטמבר 2023 ט' בתשרי תשפ"ד, חג סוכות, חל ביום שישי 29 ספטמבר 2023 י"ד בתשרי תשפ"ד. אלה הם "חגי תשרי". חודש תשרי, הוא החודש העברי העמוס ביותר בחגים ומועדים. יש בו תערובת של ימי חגים, ימי חול המועד וימי צומות (שני ימי ראש השנה, צום גדליה, צום יום כיפור, שבעת ימי סוכות, שמיני עצרת ושמחת תורה.

כמו בפסח, כמו בשבועות, גם בראש השנה וחגי תשרי, אני נוהג להעלות כתבת חג מורחבת של המלצות יין. ואפתח בסיפור, בשנים האחרונות, יש לי הזכות להיות יועצו של בעל חברה מבוססת ולהגיש לו המלצות יין לחג, אני עושה זאת לבקשתו ולאור העובדה שהוא יודע שאני חובב יין. לאותו בעל חברה, בקשה פשוטה לשי לחג, בדמותו של בקבוק יין, בדגשים הבאים: "יין טוב פלוס. אדום, כשר, ממותג ומוכר, באריזה מכובדת ובמחיר הכי טוב ל- 700 בקבוקים". כל חג, אני פונה ליקבים העונים לקטגוריות הדרישה, המסוגלים לספק כמות שכזו, במחיר הכי טוב שהם מסוגלים להציע, בידיעה ברורה, שהם הולכים להתחרות מול מציעים אחרים. ההמלצות הן שלי לכל יין ויין שהוגש. אבל ההחלטה היא, אך ורק של בעל המאה, הוא בעל הדעה,  ועל פי שיקוליו הוא. כאן המקום לציין, את היינות שבחגים קודמים זכו: פסיפס של יקב שילה, לגאסי של יקב טפרברג, בלאק טוליפ של טוליפ, פעמיים פטיט קסטל של קסטל, סופירייר של יקב ברקן, פעמיים נחל יתיר של יקב יתיר, עוד ועוד. לפני חג או שניים, בעלת אחד היקבים הגישה יין של היקב. היא ביקשה ממני לבוא ולהיפגש עם אותו בעל חברה (אדם טרוד ועסוק עד למעל ראשו) היא אף דאגה לציין בפניי ש"כל הבנקים לוקחים ממנה יין שי לחג" כל הסבריי שאני לא זה שמחליט ושיש עוד לא מעט הצעות, לא שכנעו אותה. היא אף טרחה לומר לי "מהיום דני רובין אם אתה רוצה יין שלי לך תקנה בחנות" מאז, היא ובעלה, בעלי היקב, עושים לי ברוגז, אני שליוויתי את היקב שלהם למעלה מ- 23 שנות כתיבה, מיינות הבסיס שלהם ועד ליינות הדגל גם בהשקות אינטימיות, אליהם הוזמנו מספר הכי מצומצם של כתבי יין, תמיד הייתי שם כאורח. אז מה לעשות? לבכות? לצחוק?

באחד מערבי השבוע שלפני החג, מגיע אל ביתי יינן בעלים של יקב. הוא מוסר בידי מארז ובתוכו 3 מיינותיו ואומר: "מספרים עליך טוב ושאתה יודע לכתוב. הנה יינות שלי וכל שנותר לך זה לטעום ולאהוב, אז בוא וננסה אותך".

ישנם אתרי אינטרנט המכונים "אתר צרכנות" תמצאו שם מהרבה סיבות מובנות…גם קטגוריית יין. אותם אתרים פונים ליקבים ומבקשים יין "לכתוב עליו" אבל…כל שהם עושים זה: להעתיק תווית אחורית. לעיתים זה עשוי להיות אפילו בקושי שורה אחת או שתיים על היין….את זה, גם הילד שלי יודע, את זה גם כל צרכן בחנות היין יודע…לקרוא תווית אחורית, להעתיק ממנה. או להתקשר ליקב ולשאול: "אבל למה דני רובין קיבל ואני לא"?…נו באמת.

אצלי, תמצאו במה כתמיד, ליין שלכם. צבעונית, עדכנית, מדויקת, עם מקסימום הפרטים שבנמצא אודות היין שלכם, היקב שלכם, נתונים על היין, מרכיבים זניים, אלכוהול, זמני התיישנות בחבית היה והייתה שכזו, כשרות ואיזו כשרות ובאיזו השגחה, כי זה מאוד חשוב לרבים, מחיר היין לצרכן וכן, גם רשמיי טעימה שלי מהמקום הכי אישי אליכם ועבורכם. אז תחשבו על זה איפה כדאי ונכון יותר להציג ולהציע את היין שלכם. 

והנה אני, על סף של ערב חג. ברבות הזמן, צברתי למעלה מ- 3,700 עוקבים / קוראים, צמאים לכל פיסת מידע על היקב והיין שלכם, ואתם שוב עסוקים עד למעל לראש בעונת הבציר ושוב אני מוצא את עצמי, מבקש להתכנס לכדי כתבה, שתמליץ בפני קוראיי על "יינות לשולחן החג" והמלאכה חברים היא קשה. דווקא מהצד של הטעימה זה החלק הכי מהנה וקל, הצד של הכתיבה בא מיד אחריו במדד הקלות, אבל הבחירה וההחלטה, או – או, מה קשים הם.

כאן המקום לציין ולהודות לכל יין, שהגיע אליי לטעימה במרוצת השבועות האחרונים, בכדי להמחיש את הכרת התודה ליינן, ליקב, למשרד יחסי הציבור, על שדאגו להעביר אלי את יינותיהם לטעימה והיו מביניהם שטרחו והגיעו עד אלי הביתה ועל כך תודה וברכה.

אחטא לאמת, אם אכתוב שאהבתי את כל היינות ואודה על האמת שבנסיבות מסוימות של סעודת ערב שישי עם כל המשפחה, יינות שהתמזל מזלם להיטעם בנסיבות אלה, זכו ליתר נקודות זכות ולו בשל החברותא והאוכל שמסביב. גם לא כל היינות מגיעים מיקבים גדולים, ישנם יינות שמגיעים מיקבי בוטיק והם זכו אצלי לאותה מידה של רצינות ומחויבות כלפי טעימת היין.

אבל, אני יודע, שזה לא כל כך כך. זה אולי אפילו לא נכון. כי אני יודע, שאתם צריכים להחליט ולבחור מתוך אותה שורה והאמינו לי שהיא מכובדת, את הנבחרת שלכם, את אותם יינות שאתם תעלו אצלכם על השולחן כמועדפים עליכם, תוך שאתם תסתייעו כך אני מקווה בחלופות שהצעתי כאן לפניכם והן כמובן מתבקשות בהתאם לאהבתכם או חיבתכם ליין בכלל וליכולת שלכם ושל הצרכן הממוצע להוציא כסף מכיסו לטובת יין, על חשבון מוצרי מזון אחרים, המיועדים לשולחן החג.

ועכשיו, כשאני חושב על זה וכותב את זה, ישנו פרמטר נוסף שאי אפשר להסתלק ממנו והוא המגע האישי, החיבור שיש לך עם יקב מסוים, יין מסוים, יינן מסוים, שהופכים את היין שמגיע משם, אם נודה בכך בפה מלא ואם לאו, לבן טיפוחים שלך. אל תטילו בכך ספק, תאמינו לי, ראיתי את זה, שמעתי את זה, אני קורא את זה אצל מבקרי יין, עיתונאי יין בעולם ובארץ, אי אפשר לברוח מהקשר הזה. ואם תרצו תקראו לזה סימביוזה הדדית.

אבל…אבקש מכם לשוב ולבקר כאן בכתבה הזו, שכן יתרונה של רשת האינטרנט, היא היכולת לעדכן, לתקן, למחוק ולהוסיף ככל העולה על רוחך ובלבד שאתה בעל השליטה על התוכן. ולפיכך, מדי כמה ימים ועד כניסת החג, אעדכן את הכתבה הזו ביינות כאלה ואחרים, אליהם נחשפתי וטעמתי, יינות שאני אשמח לשתף גם אתכם בחוויה ולהמליץ עליהם בפניכם.

אלה יינות, שאני משוכנע שיעשו לכם טוב על שולחן החג. יינות שילוו אוכל והאוכל יתלווה אליהם, יינות שאהיה יותר משמח ללגום לצד אנשים שאני אוהב, ושאני מעריך עד מאוד ולאלה שאני מכבד יותר מכול.

אלה יינות, שדי בלהעלותם על שולחן החג, בכדי להפוך את השולחן לעשיר יותר, מהנה יותר ולא אחת גם למרשים יותר, יינות אותם הכי נכון לפתוח, לצד אלה שידעו לערסל אותם בגביע, להסניף אותם, לגלגל אותם על הלשון, להחזיק אותם קמעה בחלל החך, להתענג על טעמם, מעושר ריחם, מרוחב רובדי טעמם, לדבר אתם, להתפנק מהטעם השיורי הארוך המסיים שלהם, לדבר אחר כך אודותיהם ולהתרגש עוד פעם מחדש.

אז סליחה שחפרתי…הנה רשימת יינות שולחן החג שלי. המתנתי ליישר טעימה כמעט עד לשבוע האחרון ולפיכך, הרשימה היא במעט ארוכה והיא נועדה לאפשר לכם יותר מאופציה אחרת להחלטה ולהעדפה אישית.

אלו לא "סתם" יינות. אלו שורה של יינות שטעמתי ונחשפתי אליהם במהלך השבועות האחרונים, יינות שהתבלטו וקסמו לטעמי על פני יינות אחרים. וכן, לא כל חברי נבחרת יקבי הבוטיק בישראל, או היקבים המסחריים הגדולים, התייצבו לרשימה זו, ומי שלא מצא לנכון לכבד אותי, את הבמה החינמית, הצבעונית, העדכנית, הנגישה, הכתובה בגובה העיניים שהצעתי לו, או לכבד אותי ביין של היקב שלו לטעימת החג, זו לגמרי זכותו המלאה. ולדעתי ההפסד הוא כולו שלו.

עשיתי, כך אני מקווה שעשיתי את זה קל עבורכם ולפיכך, כל לחיצה על שם היקב, שאת יינותיו טעמתי והמלצתי, תיקח אתכם בלחיצה על שם היקב בהיפר-קישור, היישר לכתבה על היקב והיין ובהרחבה.

להלן המלצות היין שלי לראש השנה וחגי תשרי תשפ"ג-ד 2023 – "יְהִי רָצוֹן מִלְּפָנֶיךָ ה' אֱלֹוקֵינוּ וֶאֱלֹוקִי אֲבוֹתֵינוּ שֶׁתִּתְחַדֵּשׁ (אוֹ שֶׁתְּחַדֵּשׁ) עָלֵינוּ שָׁנָה טוֹבָה וּמְתוּקָה." חג שמח! ולחיים!

יקבי ברקן, יקב ברקן 1יקב טורא, יקב הר אודם, אחים שקדמ.אקרמן 2

 מ. אקרמן 1, יקב רמת נגב, יקב מרגלית, יקב מדבר, יקב בן דוד, הרי גליל,

יקב שורק, הכרם, יקב פאר, יקב מרשה, WBS יבוא, יקב צובה, יקב אפק

יקב כרמל,  יקב יהודה, יקב גסקון, יקב נבו, יקב קטלב, יקב עמק יזרעאל,

יקב כישור, יקב בן חיים, יקב קסטל, יקב יתיר, יקב כרמל 2, יקב כרמל 3

יקב בת שלמהמשק יין הנס שטרנבך, יקב צפרירים, יקב רוגלית, טפרברג,

יקב היוצר, יקב טוליפ ויקב MAIA, יקב רימון האגם הצפוני, יקב בראון,

יקב טפרברג 1, צור עולם של יין, יקב תבור, הסקוטית ישרקו, יקב רקנאטי,

הסקוטית ישרקו 1, יקב דדה, יקבי ירושלים, יקב רמת הגולן, יקב אבנר,

יקב מורלי, יקב טפרברג 1, יקב רימון, יקב דדה 1, יקב פלדשטיין,

יקב שילה, יקב פסגות, יקב עמק האלה, יקב מוניץ, הכרם 1, יקב קסטל 1

יקב סומק

שתפו!

Facebook
WhatsApp
Scroll to Top