חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

'יקב פלדשטיין' משיק: ארגמן, בציר 2021, לכבוד ראש השנה וחגי תשרי ה'תשפ"ג – ה'תשפ"ד 2023.

ארגמן של יקב פלדשטיין הינו יין מרשים שישלים כל ארוחת חג.
הזן הינו מכלוא ישראלי לגמרי, הכלאה בין זן הקריניאן הדרום צרפתי והזן סוזאו הפורטוגזי, המקפלת לתוך היין ומשלבת בו את תנאי המקום בו נוצרו הזנים. 'יקב פלדשטיין' משיק: ארגמן, בציר 2021, לכבוד ראש השנה וחגי תשרי ה'תשפ"ג – ה'תשפ"ד 2023.

יקב פלדשטיין ארגמן, בציר 2021

רשמי טעימה שלי: מורכבות גדולה. האף, "מפוצץ" בניחוחות של תות שדה אדום, פטל וחמוציות, עם פלפל גרוס טרי. תווי הפרי האדום הטרי, זורמים ללא מאמץ לחך ומחמיאים בחמיצות בהירה. מרקם מרוכז מאוד, עם תווים מינרלים, משולבים היטב עם ניואנסים עדינים של עץ אלון, בלסמי, פירות שחורים, תבלינים. בעל גוף מלא, בשרני,  סיומת רעננה ארוכה, עם נימה של פירות שחורים.

סוג היין: אדום יבש

ארגמן נוצר מענבים שעברו ייבוש ביקב לאחר הבציר, בריכוז עדין של מאפיינים ייחודיים בתנאים מבוקרים – ותססו על שזרותיהם הארומטיות, ומענבים שתססו טריים בתסיסה ענוגה באשכולות שלמים –
התוצאה הינה רעננות ואנרגטיות מקסימליים, ולטעמים פירותיים נהדרים.

היין ארגמן מציג בשלות בצד רעננות, ניחוחות פירותיים בצד מינרליים ובשרניים, שתיות ואנרגטיות חומציים בצד גוף קטיפתי וממלא חייך.

הרכב זני: זן הנוצר ממכלוא ישראלי לגמרי, בין קריניאן דרום צרפתי וסוזאו פורטוגזי, וככזה הוא מקפל את תוכו את תנאי המקום בו נוצר. מלכתחילה נועד הזן דווקא ליינות כמותיים. אולם, כבר לפני 25 שנה, תחת רצון מתעורר עמוק למציאת ביטוי מקומי ליין ישראלי, שם לב היינן אבי פלדשטיין כי מאחורי החזות הכמותית מסתתרות איכויות ייחודיות, ויצא לדרך ארוכה של הפיכת הזן למרכזי.

נטיעת כרמים באזורי גידול מיטביים, חקר דרכי הגידול המתאימות וחקר אופני העשייה הייחודיים לזן ביקב, היו אבני הדרך לדרך שהתארכה מכיוון שהתכונות שגורמות לזן להיות כה רלוונטי ועדכני כיום, דווקא הן הפריעו להתקבלותו בעולם היין הישן, בעיקר נטייתו שלא לצבור סוכר רב, ולייצר יינות מתונה כהל, ונטייתו לשמור על חמיצות חדה ורעננה גם בתנאי הגידול של אקלים חם.

למקומיות הזן מספר קריטריונים: האחד, שבעקביות רב שנתית הוא מגיע לתוצאות טובות מבלי לדרוש מאמצים בלתי סבירים. השני, שחלון הבציר שלו גדול, מספר שבועות, ויכול יינן לבחור באיזה שלב מתאים לו לבצור אותו. הקריטריון השלישי היא נוכחות היסטורית בפריסה רחבה במקום מסוים, שבמקרה של זן הארגמן היא אפילו בלעדית למקום. זן הארגמן של 'יקב פלדשטיין' עומד היטב בכל הקריטריונים האלה.

ארגמן של 'יקב פלדשטיין' מיוצר מענבים שחלקם עבר לאחר הבציר ייבוש ביקב, מעין ריכוז עדין של מאפיינים ייחודיים בתנאים מבוקרים, ותססו על שזרותיהם הארומטיות, וחלקם תססו טריים בתסיסה ענוגה באשכולות שלמים לרעננות ואנרגטיות מקסימליים, ולטעמים פירותיים מידיים. דבר זה מוביל לקריטריון נוסף, ערכי – המקומיות של זן. באקלים כמו של ישראל, בעולם מתחמם, שגורם לנטייה לצריכת לבנים מסיבית בתוספת אדומים רעננים במיוחד, הערך הוא שתיות מקסימלית ללא איבוד היכולת למורכבות והיכולת לענג.

תחת תנאי הייצור בו נוצר ארגמן של 'יקב פלדשטיין', היין מציג בשלות בצד רעננות, ניחוחות פירותיים בצד מינרליים ובשרניים, שתיות ואנרגטיות חומציים, בצד גוף קטיפתי וממלא חייך. כשכל החבילה הזו באה תחת תג אלכוהול: של 12.3% בלבד, שמעניקים שתיות מרבית, ערך המקומיות מקבל ביטוי נוסף. היין מתאים ומענג ללגימה מידית. אבל הוא גם מתיישן בצורה מפתיעה ופנטסטית.

בקבוק: 750 מ"ל

התיישנות: התיישן 18 חודשים באמפורות, מכלי ביטון וחביות ישנות מולא ללא סינון.

אלכוהול: 12.3%

יינן: אבי פלדשטיין

טמפרטורת הגשה מומלצת: 16°-18°־℃

כשרות: כשר למהדרין מן המהדרין לשיטת הבית יוסף. לכל ימות השנה ולחג הפסח. הענבים נקיים מחשש ערלה ושביעית. הופרשו תרומות ומעשרות כדין. לא מבושל. בהשגחת הבד"ץ חוג חתם סופר בהשגחת אלמשעלי יוסף רב המועצה האזורית מרום הגליל.

מחיר מומלץ לצרכן: 119 ₪.

'יקב פלדשטיין'
היקב מתמקד בזנים מקומיים כערך מרכזי. הוא מכין יינות הן מענבים מקומיים (ארגמן, מכלוא ישראלי לחלוטין), והן מענבים שכור מחצבתם מזכיר באקלימו את שלנו (זנים "דרומיים").
חיפוש המקומיות והזהות של היין באה לידי ביטוי לא רק בזני הענבים, אלא גם בסגנון. הבחירה הסגנונית המובהקת של היקב היא העדפת יינות מאופקים ושתיים שרוצים לחפש אלגנטיות, דווקא באפשרות להשאיר מקום להרהור בוחן והיכרות איטית. יש כאן בחירה שמהווה בחלקה מענה לאקלים.

להשיג היין בחנויות היין ונקודות השיווק המתמחות ברחבי הארץ.

קרדיט צילום: יח"צ

 

שתפו!

Facebook
WhatsApp
Scroll to Top