טעימת היינות הגדולה של פורטל היין של דני רובין לכבוד ראש השנה וחגי תשרי תשפ"א 2020 סַבְרִי מָרָנָן ו ְרָבָנָן ו ְרָּבֹותַי: ּבָרּוך אָּתָה ה' אֱלֹהֵינּו מֶלֶךְ הָעֹולָם, בֹורֵא פְרִי הַגָפֶן

במהלך החודש – חודשיים האחרונים ועד לימים אלה, עסקו למעלה מ 300 יקבים! במדינת ישראל בבציר 2020. ואני שומע מייננים רבים, ״שזו הייתה שנת בציר ייחודית ומוצלחת, שתבוא לידי ביטוי ביינות נהדרים״. במהלך החודש האחרון, ועד ל-כשבוע לפני החג, הגיעו  אל ביתי, עשרות רבות של בקבוקי יין, מיקבים רבים ברחבי הארץ. לא מעט מאותם יינות, הגיעו עם היינן בעצמו, עד לסף דלת הבית, גם בשעת לילה מאוחרת, גם בתקופה עסוקה ועמוסה כמו הבציר, וגם כשהיינן הטריח את עצמו להגיע עד אליי מהצפון או מהדרום הרחוק. היו, ששלחו בקבוק אחד, היו ששלחו שניים, היו ששלחו שלושה וארבעה. היו ששלחו שישייה והיה גם יינן ששלח את כל פורטפוליו היקב בסך 11 בקבוקים.

אז מה היה לנו? קורונה. מגיפה ארורה שדפקה לרבים מאתנו את הבריאות, את הפרנסה, את השימחה ואת ההכנסה. זוהי תקופת בציר ואצל רבים מהיקבים, אלה ימי עבודה קשים שמתחילים הרבה לפני שרבים מאתנו מתעוררים. ומהענבים שנבצרים, עושים יין ויין צריך למכור. כמובן שיין גם צריך לשתות לצד ברכות.

כמו בכל חג אני מוצא את עצמי עובד גם אני קשה ולו משום העובדה שחרטתי על דיגלי שכל יין המגיע אל מיפתן דלתי, יזכה לכיסוי הכי נרחב שאני יכול להעניק לו ולסיקור טעימה הכי מדויק מבחינתי שאני יכול לכתוב אודותיו.

כמו בכל חג, לא נפקד מקומם של היקבים הגדולים אצלי. אמנם לא כולם, אבל זו זכותם. כמו בכל חג, תמצאו כאן סיקור יינות של לא מעט יקבי בוטיק קטנים עד בינוניים וגם כאן כמובן לא של כולם.

גם השנה אלה שלא שלחו אלי יין, מצאו שלל של תירוצים וסיבות.

היו כאלה שאמרו לי: "מכרנו את כל היינות הלבנים… נשארנו עם קצת אדומים, אנחנו לא שולחים יין לעיתונאים"… היו שאמרו: "אנחנו בתקופת בציר, ובכלל בתקופת קורונה, אנחנו כמעט לא יוצאים בכלל מהבית אבל אם תקפוץ נשמח לתת לך יין". והיו שכתבו: "השליח שלנו לא מרגיש טוב…(מעניין כמה זמן הוא עדיין לא מרגיש טוב…?!) אז היין לא יגיע אליך איתו. אבל אם אתה יכול לקפוץ למשרד שלנו ברמת גן, נשמח לתת לך יין"… והיו שאמרו: "מאז שרוגוב מת, אנחנו כבר לא שולחים יין לעיתונאים"… והיה מי שכתב: אני בעיקרון לא שולח יין לעיתונאים. תבוא ליקב נטעים לך מהכול"… והיו שבכלל לא טרחו לענות.

וכן, גם הייתה איזו יח"צנית שניסתה בעור שיניה, למנוע ממני יין של יקב שהיא מייצגת… אז יש לי חדשות בשבילך. ובואי, שלא נתבלבל. את משרד יחסי ציבור. רק שאת, לא עושה יחסי ציבור, את מקלקלת אותם. את יודעת למה? כי את אמורה לעשות יחסי ציבור ללקוח שלך ואני מייצג ציבור של למעלה מ- 3,000 עוקבים אוהבי יין, שצמאים למידע שאני כותב ואת פוגעת בהם במישרין ובלקוח שלך וחוטאת לתפקידך.  ואת רוצה עוד לשמוע משהו? את "כולה" עושה יחסי ציבור. היום את כאן, מחר את לא. אבל בפירוש את לא בעלי היקב ולא היינן. ואני לא יכול שלא להתכוון לזה יותר.

ואת רוצה לשמוע משהו נוסף? הייתי כאן הרבה הרבה לפנייך.

ואתם יודעים מה? איך הבן שלי האמצעי נוהג לומר: "אבא, הכול בסדר". 

והנה אני, על סף של ערב חג, שוב מוצא את עצמי, מבקש להתכנס לכדי כתבה שתמליץ בפני קוראיי על "יינות לשולחן החג" והמלאכה חברים קשה. דווקא מהצד של הטעימה זה החלק הכי מהנה וקל, הצד של הכתיבה בא מיד אחריו במדד הקלות, אבל הבחירה וההחלטה, או- או, מה קשים הם.

עשיתי, כך אני מקווה את זה קל הפעם עבורכם ולפיכך:

כל לחיצה על שם היקב שאת יינותיו טעמתי והמלצתי תיקח אתכם בקישור היישר לכתבה על היין ובהרחבה.

כאן המקום לציין ולהודות לכל יין, שהגיע אליי לטעימה במרוצת החודשים האחרונים, בכדי להמחיש את הכרת התודה ליינן, ליקב, למשרד יחסי הציבור, על שדאגו להעביר אלי את יינותיהם לטעימה והיו מביניהם שטרחו והגיעו עד אלי הביתה ריגשתם אותי. ועל כך תודה וברכה.

אחטא לאמת, אם אכתוב שאהבתי את כל היינות ואודה על האמת שבנסיבות מסוימות של סעודת ערב שישי עם כל המשפחה, יינות שהתמזל מזלם להיטעם בנסיבות אלה, זכו ליתר נקודות זכות ולו בשל החברותא והאוכל שמסביב. גם לא כל היינות מגיעים מיקבים גדולים, ישנם יינות שמגיעים מיקבי בוטיק ארטיזנים והם זכו אצלי לאותה מידה של רצינות ומחויבות כלפי טעימת היין.

 אבל, אני יודע, שזה לא כל כך כך. זה אולי אפילו לא נכון. כי אני יודע, שאתם צריכים להחליט ולבחור מתוך אותה שורה והאמינו לי שהיא מכובדת, את הנבחרת שלכם, את אותם יינות שאתם תעלו אצלכם על השולחן כמועדפים עליכם, תוך שאתם תסתייעו כך אני מקווה בחלופות שהצעתי כאן לפניכם והן כמובן מתבקשות בהתאם לאהבתכם או חיבתכם ליין בכלל וליכולת שלכם ושל  הצרכן הממוצע להוציא כסף מכיסו לטובת יין, על חשבון מוצרי מזון אחרים, המיועדים לשולחן החג.

ועכשיו, כשאני חושב על זה וכותב את זה, ישנו פרמטר נוסף שאי אפשר להסתלק ממנו והוא המגע האישי, החיבור שיש לך עם יקב מסוים, יין מסוים, יינן מסוים, שהופכים את היין שמגיע משם, אם נודה בכך בפה מלא ואם לאו, לבן טיפוחים שלך. אל תטילו בכך ספק, תאמינו לי, ראיתי את זה, שמעתי את זה, אני קורא את זה אצל מבקרי יין, עיתונאי יין בעולם ובארץ, אי אפשר לברוח מהקשר הזה. ואם תרצו תקראו לזה סימביוזה הדדית.

אבל… אבקש מכם לשוב ולבקר כאן בכתבה הזו, שכן יתרונה של רשת האינטרנט, היא היכולת לעדכן, לתקן, למחוק ולהוסיף ככל העולה על רוחך ובלבד שאתה בעל השליטה על התוכן. ולפיכך, מדי כמה ימים ועד כניסת החג, אעדכן את הכתבה הזו ביינות כאלה ואחרים, אליהם נחשפתי וטעמתי, יינות שאני אשמח לשתף גם אתכם בחוויה ולהמליץ עליהם בפניכם.

אלה יינות, שאני משוכנע שיעשו לכם טוב על שולחן החג. יינות שילוו אוכל והאוכל יתלווה אליהם, יינות שאהיה יותר משמח ללגום לצד אנשים שאני אוהב, ושאני מעריך עד מאוד ולאלה שאני מכבד יותר מכול.

אלה יינות, שדי בלהעלותם על שולחן החג, בכדי להפוך את השולחן לעשיר יותר, מהנה יותר ולא אחת גם למרשים יותר, יינות אותם הכי נכון לפתוח, לצד אלה שידעו לערסל אותם בגביע, להסניף אותם, לגלגל אותם על הלשון, להחזיק אותם קמעה בחלל החך, להתענג על טעמם, מעושר ריחם, מרוחב רובדי טעמם, לדבר אתם, להתפנק מהטעם השיורי הארוך המסיים שלהם, לדבר אחר כך אודותיהם ולהתרגש עוד פעם מחדש. 

אלו לא "סתם" יינות. אלו שורה ארוכה מאוד, של יינות שטעמתי ונחשפתי אליהם במהלך השבועות האחרונים, יינות שהתבלטו וקסמו לטעמי על פני יינות אחרים. וכן, לא כל חברי נבחרת יקבי הבוטיק בישראל, או היקבים המסחריים הגדולים, התייצבו לרשימה זו, ומי שלא מצא לנכון לכבד אותי, או לכבד ביין משל היקב שלו, לטעימת החג, זו לגמרי זכותו המלאה. ולדעתי ההפסד הוא כולו שלו.

אז סליחה שחפרתי…הנה רשימת יינות שולחן החג שלי. המתנתי ליישר טעימה כמעט עד לשבוע האחרון ולפיכך, הרשימה היא ארוכה והיא נועדה לאפשר לכם הרבה, הרבה, יותר מאופציה אחת, להחלטה ולהעדפה אישית:

יקב משק יין הנס שטרנבך, יקב רמת הגולן, יקב שאטו רמו, יקב אפק,

יקב בנימינה, יקב שילה, יקב סומק, יקב עמק האלה, יקב PAVOLINO

יקב היוצר, יקב הרי גליל, יקב SAN PEDRO, יקב הר אדר, יקב טורא

יקב נטופה, צור עולם של יין, יקב ציון, יקב רקנאטי, יקב ויתקין, יקב טוליפ

יקב שירן, בנא משקאות, יקב סגל, יקב מרגלית, יקב פלם, יקב טפרברג

יקב ברקן, יקב כרמל, יקב עמק יזרעאל, יקב שאטו גולן, יקב הר אודם

יקב קסטל, יקב טברנקל, יקב יתיר, יקב צובה, ועוד יין של יקבי כרמל,

יקב וילה וילהלמה, יקב טברנקל, ועוד יין של יקב יתיר, יקב שאטו רוטשילד,

יקב תבור, יקב יהודה, יקב רמת נגב, יקב ירושלים, יקב טרה נובה,

יקב נטע, יקב ברבדו, יקב רזיאל, יקב בן דוד, יקב בזלת הגולן,

יקב ירושלים רמת חברון, ועוד יין של יקב הרי גליל, יקב דלתא,

ועוד יין של יקב דלתא, ועוד יין של יקב דלתא