יקב ויתקין מחוזק NV – אוי, כמה שזה טוב. איך לא לאהוב?

תמיד לפני החורף, יש לי תשוקה ליין מתוק ומי שמכיר אותי, יודע עד כמה אני אוהב אותם את היינות המחוזקים באלכוהול, את יינות הפורט למיניהם שגורמים לי להרגיש ציקצוק בשפתיים, אלה שממלאים לי בעושרם את החך, מחממים את בית החזה במורד החלקלק בגרון, משאירים אחריהם טעם מסיים ארוך וקטיפתי שגורם ללשון באופן אוטומטי להעביר "ויש" על השפתיים לדגום ולו שארית של טיפה מתוקה אחרונה. אני אוהב אותם כבדים, שמנוניים במידה, לא אחת "סמיכים", מורכבים, עשירים, ועמוסי אלכוהול. בצורה כזו או אחרת, יש לי נטייה "לאסוף" אותם, "לאגור" מהם, כמו דוב הנערך לקראת תרדמת החורף. ולפיכך, בכל פינה בארונות האחסון אצלי בבית ובמגירות המיטה, ובמחסנון, נמצאים יינות שכאלה מתוקים מחוזקים באלכוהול לא פעם כזה הנושק כמעט ל- 20%, שאני לא צריך בעבורם לא מקרר יין ולא שמירה על שינויי טמפרטורות קיצוניים, תזוזות למיניהם, או שינויי תאורה, שמפריעים להם להמשיך ולהתיישן ולהשתבח בבקבוק ובתנאי אחסון נאותים יש ביינות הללו את הפוטנציאל להתפתח ולהשתבח במשך שנים רבות. ובאמת ובתמים, אינני יודע ללמד כמה ושל מי יש לי מהם אבל אני יודע ובוודאות שיש לי רבים וטובים מקומיים ומתוצרת חוץ והחורף רק מגרה אותי לשלוף אותם ממירבצם, בכדי שלאורחיי, לבני משפחתי, ולי, יהיה טוב וחם.

אמש, ערב שבת, הוצאתי מהמחבוא אחד כזה, והוא "הויתקין NV מחוזק"
Vitkin, Fortified N.V העשוי מ: ענבי קריניאן, פטיט סירה, וקברנה סוביניון, כאשר האותיות NV מציינות NON-VINTAGE דהיינו אין הגדרת גיל בציר של הענבים למעט ציון העובדה שהבקבוק שבידיי בוקבק בשנת 2009.

באחת מההשקות שהתארחתי ביקב ויתקין משפחה ויקב, שאני מאוד אוהב את אנשיה, את ההורים של שרונה ואסף ואת האחים ואת דורון בעלה של שרון, בין כל היינות הנפלאים של היקב המצוין הזה, טעמתי את הויתקין מחוזק NV וכתבתי עליו כך: "

"איזה יופי של יין קינוח שהוא לא בומבסטי במתיקות ולא בכבדות ולא בשמנוניות סמיכה כי אם בגוף מלא ומוצק ובבשומות מלאות עשירות בולטות ומורכבות של פירות יבשים תאנים וצימוקים וחרובים לצד נגיעות של שוקולד קרמל וקלייה טבק פלפל פרחים. אני איש של מתוקים לא יעזור. בכל הטעימה הממושכת הזו, פזלתי ללא הרף לצדדים ולא לעבר המטעימה, כי אם לעבר בקבוק ה-NV. כל בר דעת המבין מעט ביין, יאמר לך מייד: "אל תתקרב ליין מתוק בטרם סיימת את כל היינות היבשים". נשבע לכם שהשתדלתי. לרגעים, חשתי שאני מקדים את המאוחר ולא מאפשר מספיק זמן לאלו כאן למעלה, אבל המתוק נורא, אבל נורא, מושך אותי. היין עשוי ענבי קריניאן, פטיט סירה, וקברנה סוביניון ברמת הבשלה גבוהה מאוד אליהם הוסף ברנדי לבן המופק מזיקוק של ענבים. היין התיישן בחביות למשך שנה עד ארבע שנים. בסוף ההתיישנות, עורבבו שנות הבציר השונות. מחיר 140 ₪"

אני יודע, שאחרי שתקראו את הכתבה הזו, יהיה לכם קר ותרצו להתחמם ויבוא לכם נורא משהו מתוק וטוב וטעים שישלים לכם את הארוחה שזה עתה סיימתם, משהו שילך נפלא עם שוקולד מריר, ועם אגוזי מלך, שזה עתה קלפתם, ועם עוגת גבינה עם תות שדה, שזה עתה לפרוסות נאות חתכתם, או לצד קערת פירות העונה, קחו את הויתקין מחוזק NV הוא שווה כל אגורה.

מצאתי אותו נוכח ו"קשיח" ומתוק, עמוס בריחות נעימים, הקמים ועולים ממעמקים, עם רמיזה לניחוחות קלייה או עישון לצד פרי בשל, קקאו טוב וחמיצות תומכת מאוזנת ועדינה עם הפרי המתיקות והאלכוהול. הוא לא "עמוס", הוא מדויק.

קחו לגימה, "תחזיקו" לשהות קצרה בפה ותחושו במלוא חווית הלגימה. אך, איזה יופי של יין.

ביקב:
היין הוכן באופן המזכיר הכנת יינות מחוזקים מחבל Maury בדרום צרפת או Porto בפורטוגל. יין זה מורכב מ-6 שנות בציר, בכל שנה מכינים ביקב חבית או שתי חביות מענבים שנבצרו מאוחר, כאשר רמות הסוכר גבוהות במיוחד. בזמן התסיסה האלכוהולית הוסף ליין אלכוהול איכותי – "ברנדי לבן" (זיקוק של יין) על הקליפות במטרה לעצור את תסיסת השמרים, לשמר רמת סוכר גבוהה ולהעלות את אחוז האלכוהול ביין. לאחר הסחיטה הועבר היין לחביות עץ אלון להמשך יישון של בין שנה עד שש שנים, בסופם עורבבו שנות הבציר השונות על מנת ליצור מורכבות בין הפירותיות הרעננה של היין הצעיר ביותר עם הטעמים המפותחים של היין הבוגר ביותר.

יישון בחביות: 12-48 חודשים.

אלכוהול: 18%

טמפרטורת הגשה מומלצת: c°18-°16 מעלות.

קלוריות: 137 קק"ל/ 100 גרם.

להשיג במרכז המבקרים של היקב ובחנויות היין המובחרות שיווק והפצה "הכרם"

יקב ויתקין

כתובת: כפר ויתקין, בדרך גשר הצבים- ליד נחל אלכסנדר, טל 09-8663505, פקס 09-8664179,  [email protected]