חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

יקב פלדשטיין גאה להציג את דבוקי בציר 2023 לכבוד פסח 22 אפריל 2024 י״ד נִיסָן תשפ״ד

אין הרבה ייננים בישראל כמו אבי פלדשטיין ומעטים הם אלה, שיודעים לתאר במילים שהם כמו שירה של כישרון, חכמה וידע, את היין שלהם. יקב פלדשטיין, מתמקד בזנים מקומיים כערך מרכזי. הוא מכין יינות הן מענבים מקומיים (ארגמן, מכלוא ישראלי לחלוטין), והן מענבים שכור מחצבתם מזכיר באקלימו את שלנו (זנים "דרומיים"). חיפוש המקומיות והזהות של היין באה לידי ביטוי לא רק בזני הענבים, אלא גם בסגנון. הבחירה הסגנונית המובהקת של היקב היא העדפת יינות מאופקים ושתיים שרוצים לחפש אלגנטיות, דווקא באפשרות להשאיר מקום להרהור בוחן והיכרות איטית. יקב פלדשטיין, גאה להציג את דבוקי בציר 2023, לכבוד פסח 22 אפריל 2024 י״ד נִיסָן תשפ״ד – יין שילווה בצורה מושלמת את ארוחת החג.

יקב פלדשטיין דבוקי בציר 2023

רשמי טעימה שלי: מאיר את הכוס עם זריקת שמש ומלטף את הריח בניחוחות מלוחים של משמש, אגס, תפוח, מלון ופירות טרופיים. בפה, הפירות הטרופיים הבהירים והפריכים של היין כמו לימון ופרח סמבוק והטעמים המינרליים, מספקים עונג נעים לחך וסיומת ארוכה רעננה נוגעת במליחות. 

סוג היין: לבן יבש

הרכב זני: ענבי דבוקי שתובלו ב- 10% ענבי מראווי וג'נדלי אחיו לכרם.

תיאור היקב את היין: דבוקי הוא אחד הזנים הקדומים באזור, וחוקרים אף גילו תואם מורפולוגי בין צורת הזרעים שלו לבין זרעים שהשתמרו באלפי הגיתות העתיקות שהתגלו בארץ, שרובן מהתקופה הביזנטית (מסוף הכיבוש הרומאי, באמצע המאה הרביעית לספירה ועד תחילת הכיבוש המוסלמי). דבוקי גדל בעבר בכל רחבי ארץ ישראל, וכיום גדל בהרי יהודה, איו״ש ובמורדות הכרמל המזרחיים.

בכרם: חמישה סוגי גפן מקומיים עתיקים, חולקים את אותו גנוטיפ הקרוי לרוב דבוקי, והם גרסאות או קלונים שלו (& MOLECULAR BIOTECHNOLOGY ינואר 2014). לעשיית יין זה, משמשים שניים מהם, הגדלים בהרי יהודה ובמיוחד בגוש עציון. הגפנים גדלות, בהדליה של גביע ושל סוכה חברונית. גביע של דבוקי הוא גביע גבוה, ממנו נשמטים השריגים כלפי מטה, במעיין כדור ירוק גדול, כשהאשכולות גדלים חבויים בצל. לאשכולות אלה, מופע ירוק וחומצי. בעת שהמגדל מחליט, הוא זומר מעין חצאית גבוהה של השריגים, החושפת את האשכולות לשמש ולאור, מוחזר מן הקרקע שסביב הגפן. לעיתים רבות, עורם המגדל את השריגים הזמורים, על ראש הנוף של הגפן, להגנה מפני השמש. חשיפת האשכולות, משנה את מופעם אל הצד הזהוב והבשל, שבדבוקי מגיע בבריקס נמוך, (גם בשל הצל שמספקות הזמורות על השריגים החיים). האשכולות נבצרים בשני המופעים עם יתרון לצד הזהוב.
ביקב: מרוסקים הענבים ועוברים להשריית זגים ארוכה, בת לפחות יום אחד. לאחר מכן, מופרד המיץ מן הזגים, ועובר לליל שיקוע מטהר. רק המיץ הצלול ביותר עובר לתסיסה במספר מיכלים, ובאמצעות מספר סוגי שמרים. לאחר תום התסיסה נשמר הדבוקי עד לפני הביקבוק על משקעי השמרים העדינים, הממשיכים להעשיר אותו, ובאותה עת גם לשמור על רעננותו ולהגן על ניחוחותיו העדינים.
מחול הזנים: מרכיבי היין נשמרו בנפרד, עד לפני הביקבוק, להתפתחות ושמירת רעננות. לרקח הסופי, חברו כולם יחד. בשנים מסוימות, נשמרת מקצת היין, על מלוא כמות השמרים, להפקת דבוקי על הצד החיזורי, או מתיישנת בחביות עץ.
דבוקי זה, מבציר 2021, הוא כולו דבוקי, שנשמר במכלים, להבלטת הצד הרענן והפירותי המתגלה בו החל משלב הריסוק והשריית הזגים, עם נימות טרופיות, בננה ירוקה, ומלון ירוק, שכמו הגפן אף הוא פרי בעל היסטוריה מקומית עתיקה.

יינן: אבי פלדשטיין

אלכוהול: 12.6%

בקבוק: 750 מל״ל

טמפרטורת הגשה מומלצת: 9° -12°־℃

כשרות: כשר לפסח. כשר למהדרין מן המהדרין לשיטת הבית יוסף לכל ימות השנה ולחג הפסח. הענבים נקיים מחשש ערלה טבל ושביעית. הופרשו תרומות ומעשרות כדין. לא מבושל. בקבוק חדש. בהשגחת הבד"ץ חוג חתם סופר K בהשגחת בד"ץ בית יוסף. בהשגחת אלמשעלי יוסף רב המועצה הדתית מרום הגליל.

מחיר מומלץ לצרכן: 110 ₪.

ניתן לרכוש באתר Blend – blend.co.il ובחנויות היין הנבחרות

קרדיט צילום: יח"צ

שתפו!

Facebook
WhatsApp
Scroll to Top