אחד מול אחד - ראיון אישי עם יעקב מורד מיקב מורד
מאת : דני רובין

ספר לי יעקב, על היקב :

"יקב מורד הוקם כיקב בשנת 1999 כשאחד המוצרים הראשונים והבולטים היה שיכר העשוי מרימונים. היו לנו בגינה 10 עצי רימונים ומכאן זו תחילת הדרך.
קראתי לו אז יין רימונים אבל לאט לאט התחלתי להתמקד לא ביין אלא בהפקת שיכר. מאחר ואני מאמין ויודע שיש לנו בארץ מספיק יקבים טובים בולטים ואיכותיים. הם טובים בנישה שלהם ואני אישית מאוד נהנה מהיינות הישראלים.
אני הלכתי לכיוון של שיכר על בסיס פירות ומאוחר יותר גם על בסיס ירקות. את האהבה לכך והידע קבלתי מאביה של אשתי אתי. ממנו למדתי שמתפוחים ואננס ואגסים גם אפשר לעשות שיכר".

תסכים איתי שזה זה לא יין ?

"אינני יודע לומר האם הויכוח האקדמי שמה שאני עושה שאינו עשוי מענבים אסור לקרוא לו יין שכן הרימונים שלי והפסיפלורה שלי עוברים את אותו תהליך בדיוק של ויניפיקציה (vinification– תהליך הפיכת התירוש ליין) כמו שעושים יין. בדיוק כמו שעבר הקברנה סוביניון שלי ב-2009 והמרלו שלי ב-2010. השיכר שלי מתיישן 8 חודשים או שנה או יותר, יש לו תהליכי שפייה והצללה והתיישנות והשתבחות ממש כמו שיין עובר".

ותגיד, מהו אורך החיים של השיכר?

"אתה מוזמן ליקב לטעום שיכר רימונים משנת 1989 תראה כמה שהוא חי, חזק, טעים. אני לא מקבל את התפיסה המוטעית לפיה שיכר זה נגמר תוך חודש חודשיים זו טעות ביסודה. אני התמקדתי בתהליכי ייצור מיוחדים ומכאן אני מקצועי והתוצרת שלי איכותית "

יקב מורד מכאן להיכן ?

"ככל שגדלו הביקושים וגדלו היקפי הייצור הרגשתי שאני בידיים שלי כבר אינני מסוגל לעמוד בדרישות. הכנסנו שותף אסטרטגי ממשפחה יהודית חמה מאמריקה בשם משפחת בודנר. בני המשפחה עובדים אתנו, לומדים ממני את הסודות ושותפים עמנו בהצלחה. אני קשיש בן 67 ואני לא יודע אם אני אגיע לגיל 128 או 129 אני בינתיים מתכנן את העתיד. היקב מפרנס כיום 4 עובדים ו-שני משפחות. "

שווקים בחו"ל ?

"השיכר פסיפלורה כבר מיוצא בהיקפים גדולים לארצות הברית ואנחנו מקבלים משובים נהדרים מהקהל האמריקאי הם פשוט מאוד נהנים מהמשקה. בחודש הבא יוצא משלוח נוסף של 3,500 בקבוקים וזה מתחיל להיות רצוף. בארץ משווקת אותנו חברת "כספי משקאות" בשלב הראשוני אנחנו עובדים חזק מול הביקוש לשיכר הרימונים שלנו ולשיכר הפסיפלורה אנחנו ממשיכים עם תפוחי העץ ועוד היד נטויה. "

מהם המותגים המובילים של יקב מורד?

"כרגע הכי דומיננטיים אלו השניים השיכר פסיפלורה והשיכר רימונים, אחריהם התפוחים, האשכוליות, החרובים ומעט מנדרינות בהמשך. בירקות עשינו שיכר מדהים עשוי מתפוחי אדמה גם מסלק עשינו שיכר עם טעם של יין משהו נהדר. במעבדה ישנם בקבוקים קטנים שם אני עורך ניסיונות בתסיסה ובודק מה מתקבל. אני מעיד על מקצועיות טובה וגבוהה."

והייחוד שלכם ?

"הייחוד שלנו זה המבחר הגדול ושני עוגני ההצלחה כרגע הרימון והפסיפלורה."

מה טווח המחירים ?

"טווח מחירים נע בהתאם לגודל הבקבוקים מ-250 מל"ל ועד 750 מל"ל, ואז המחירים נעים מ-39 ₪ ועד 85 ₪."

היקב פתוח בכל יום מהשעה 08:30-16:30 בימי שישי וערבי חג עד השעה 13:30.

טעמתי משיכר הפסיפלורה של היקב. בפה, טעמים אקזוטיים ובאף ריח פרחוני. תהליך הייצור מצליח לשמר את טעם הפרי המקורי ואת החמיצות והמתקתקות עם הבשומת שכל כך מאפיינת לטובה את הפרי. המשקה חלק ועגול, האלכוהול מורגש, אבל מתאזן היטב עם הפרי. השיכר מגיע בבקבוק מצודד למראה ארוז באריזת ניילון שקוף קשיח בדומה לאריזת בובה בחנות צעצועים. אל צוואר הבקבוק קשורה בסרט לבן שקית בד שקופה ובתוכה פקק לאיטום ולשימוש חוזר.

יקב מורד - א.ת.יוקנעם - טלפון 04-9597125 נייד 052-4607326

http://www.morad.co.il

[email protected]


 

חדשות