חיפוש
Close this search box.

יקב לֹטֶם – "לואה נובה" 2021, "לואה אזול" 2021, נביולו 2019, לכבוד פסח תשפ"ב 2022

שנים, לא טעמתי את היין של יקב לֹטֶם. בעוונותיי, גם טרם הזדמנתי לבקר ביקב וחברים שלי שהיו במקום, חזרו משם עמוסי רשמים, ניחוחות, טעמים, חוויה וסיפורים, של מרכז המבקרים. 6 בקבוקי יין של היקב, בקשתי לעצמי לסיקור טעימה והחלטתי לעשות זאת ב- 2 פעמים ( 3 בקבוקים בכל פעם ) של סיקור חוויית ניחוחות וטעמים. "יקב לטם הינו יקב בוטיק אורגני, המשלב עשיית יין איכותי, ממבחר זני ענבים הגדלים באזור הגליל העליון בפאתי הר מירון. השילוב הייחודי בין תכנים רוחניים, תהליכים אנרגטיים ומדע מתקדם, יוצרים יין איכותי ומקורי. יקב לטם הינו בין היקבים האורגניים הבודדים בארץ. מנכ"ל היקב הוא אורי טירולר. היקב עובד עם בועז מזרחי אדם, כיועץ יין, המלווה את הגידול ועשיית היין מקרוב, ועם היינן אלכס פולונסקי.  עד היום, כל תפוקת היקב נמכרה במרכז המבקרים של היקב – כ 25,000 בקבוקים בשנה. עד לבציר 2019, כל יינות היקב, הופקו מהכרם הביו-דינאמי של קיבוץ צבעון. החל מבציר 2020, נוספו ענבים מהכרם האורגני של קיבוץ מרום גולן, על המורדות הדרום מערביים של תל שיפון. בבציר 2021 יוצרו כ 90,000 בקבוקים. באתר היקב בקיבוץ לֹטֶם, שוכן מרכז המבקרים של היקב עם נוף מדהים לכנרת.  לטעמם של אנשי היקב, בזכות הנוף, זהו מרכז המבקרים היפה בארץ, הפתוח גם בסופי השבוע ושבתות. בנוסף לטעימות יין  וסיור ביקב, פועלת במקום מסעדה הפתוחה לקהל הרחב במהלך כל ימי השבוע. יקב לֹטֶם – "לואה נובה" 2021, "לואה אזול" 2021, נביולו 2019, בואו ותצטרפו אליי לסיקור טעימת היינות.

היקב הוקם בשנת 2002 ע”י יניב קמחי, ביישוב מעלה צביה וב-2009 עבר ליישוב לטם, למיקומו הנוכחי. יניב קמחי – יליד חיפה ואיש היי-טק, בוגר עשרות שנים של נסיעות בעולם וטעימת יינות.
במשך חייו, יניב חקר את ההשפעות של השילובים בין חומר ורוח, תשוקה זו הובילה לרעיון שמאחורי היין, בו למוזיקה השפעה ישירה על איכות היין וטעמיו.

אז למה כרם אורגני, מי צריך את זה בכלל?

"כל יינן מתחיל יודע, ששבעים אחוז מהיין זה איכות הענבים שלו ושלושים אחוז זה כימיה.
זה אומר שאם יש לך ענבים איכותיים כל מה שאתה צריך לעשות הוא לשמור על היין ולנסות לא להרוס אותו ואם אין לך פרי איכותי אתה צריך להיות כימאי ממש טוב."

טוב עכשיו נחזור אחורה לשאלה: למה לגדל כרם יין אורגני ומה ההבדלים בין כרם יין אורגני לכרם קונבנציונלי ?

"נתחיל בזה, שללא ספק גידול אורגני יותר טוב לסביבה שאנו חיים בה. לדוגמא, כמות הריסוסים בכרם קטנה ביותר מחמישים אחוז מכרם רגיל. נוסף לכך, אנחנו משתמשים בהדברה ביולוגית, שעובדת נהדר. כל הרעיון של גידול אורגני הוא להסתכל על הגפן כדבר חי שיודע לטפל בעצמו כאשר מעניקים לו סביבה נכונה. לכן בכרמים שלנו יצרנו מערכת אקולוגית תומכת לגפן וזה אומר הרבה עשביה חרקים ובעלי חיים.

כולם חלק בלתי נפרד מהאקולוגיה של הכרם, לעומת כרם רגיל שמרססים הכול ומנסים לשלוט בגידול של הגפן על ידי מניפולציות של הקיים וכיתום של הגפן לעומת, גפן בכרם אורגני שגדלה בצורה טבעית, סביבה שיש לגפן צמחיה שמתחרה איתה. המטרה הסופית היא לעשות יין איכות וללא ספק, ענבי יין אורגנים מציגים נתונים מרשימים לכל הדעות. לא סתם בבורגון יותר משישים אחוז הם כרמים אורגנים.

אנחנו כייננים מאמינים באיכות הענבים ועדיין בכל בציר אנחנו מופתעים מחדש מאיכות הענבים שלנו.
בשורה התחתונה, הדבר הכי חשוב הוא איכות הענבים שיוצאים לך מהכרם. אנחנו ביקב לטם דואגים לטפל בהם בצורה הטובה ביותר. הדבר הכי חשוב הוא שהיין מדבר בעד עצמו. תנסו ותרגישו בהבדל!"

הכרמים שלנו:

"כרם צבעון" – ממוקם בלב חורש אלונים טבעי בקיבוץ צבעון (לרגלי הר מירון) בגובה של 680- 750 מ’ כרם אורגני יפהפה – עם יופי אחר בכל עונה. השילוב של סלעי גיר, אדמה עשירה, גובה מתאים וריחוק מהים, נותן לענבים סביבה אידיאלית של שילוב של קור (כולל שלג) בחורף, חום ויובש בקיץ, הבשלה מאוחרת להתפתחות טעמים עשירים בענבים. יש בכרם ענבים מסוג קברנה סוביניון, קברנה פרנק, שירז, נביולו, פטיט ורדו וסוביניון בלנק.

"כרם שיפון" – נמצא במורדות המערביים של תל שיפון באזור מרכז הגולן. הכרם הינו אורגני. גובה בין 750 ל- 800 מטר. טרואר הכרם מאובחן האדמה בזלתית וולקנית – מעל קו השלג – עם נופים מרהיבים ועצי אלון עתיקים פזורים מסביב לכרם. הכרם מגדלים ענבי סוביניון בלאן, שרדונה, סמיון, קברנה פרנק ומרלו.

מזג האוויר בקיץ מתאפיין בחום וייבוש ובחורף הכרמים מקבלות מנות קור, גשמים ואף שלג – מה שעוזר לכרם להתפתחות טעמים עשירים וטעם ייחודי".

על המוסיקה:

"היין שלנו היא יצירת אומנות המשלבת טעמים, צבעים, ניחוחות ואנרגיות של שמחת חיים ואהבה. האנרגיה ביין נובעת מתהליך הייצור האורגני ומהשמעה של מוזיקה ליין (כן היין מקשיב ומגיב). אנו משמיעים ליין בכל תהליך הייצור וההתיישנות שירים ומנגינות המכילים את אותן אנרגיות שאנו רוצים שיעברו אליכם שתפתחו את הבקבוק ותלגמו להנאתכם כוס יין לטם אורגני."

יקב לֹטֶם "לואה נובה" 2021

רשמי טעימה שלי: צבע, ירוק צלול ובהיר, עם שוליים בוהקים. באף, תווים ארומטיים רעננים ומלאי חיים, של פריחת הדרים ודומדמנית, עם ניואנסים טרופיים של ליצ'י ופסיפלורה. החך, אינטנסיבי עם הרבה פירות טרופיים בשרניים ודומדמניות, לצד גרידת ליים ופירות טרופיים, עם חומציות מעוררת תיאבון. 

השם: LUA NOVA משמעותו בפורטוגזית: ירח חדש או ירח זורח. חוויה המתארת את צבעו ואופיו של היין.

סוג היין: לבן יבש

הרכב זני: "לואה נובה", מופק מענבי סובניון בלאן הגדלים באהבה ומסירות על ידי כורמי מרום גולן בכרם שיפון שנמצא על מורדות הר שיפון.

הכרם: הכרם נמצא בגובה של כ- 800 מטרים במורדות המערביים של הר שיפון.

תיאור היין על פי היקב: יין אופי סוביניוני מובהק של אשכולית בשלה, אגס ומעט עשבוניות. בפה היין רחב עגול עם חמיצות מאוזנת והוא יעניק חוויה סוביניונית נעימה גם לאוהבי הסוביניונים וגם לאנשים שאין להם ניסיון רב עם יינות מהזן הנפלא הזה.

ידידותי לטבעונים.

טמפרטורת הגשה מומלצת: 9 – 6 °C

הצעת הגשה: מומלץ לשתות בליווי חברה טובה אנשים אהובים ורגעים מיוחדים.

כשרות: ללא.

אלכוהול: 14%

בקבוקים סה"כ: יוצרו 6000 בקבוקים.

מחיר מומלץ לצרכן: 95 ₪.

יקב לֹטֶם "לואה אזול" 2021

רשמי טעימה שלי: צבע, קש חיוור בגוון ירקרק, עם שוליים בוהקים. האף, מבושם בחיוניות ורעננות. הניחוחות הם של תבלין תאילנדי, פריחת הדר ותפוח ירוק, נדיבות של לימון טרי, ליים ופסיפלורה, המבטאים את הסמיון הקלאסי הזה. החך, אלגנטי ופריך, עם קו ואורך נהדרים. בעוד הטעמים זורמים על פני החך עם חומציות מרעננת גוררים טעמי פרי הדר פריכים ו"מתוקים". האיזון בין החומציות והמתיקות העדינה, יוצרים יין נעים, שתי ונגיש להפליא, מתאים לימים חמימים, זמנים טובים ומאכלים חריפים. יין עם דחף נהדר ועדינות יוצאת דופן.

השם: LUA AZUL משמעותו בפורטוגזית:ירח כחול, אירוע נדיר ( באנגלית: ONCE IN A BLUE MOON) המתאר את ייחודיותו של היין.

סוג היין: לבן יבש

הרכב זני: יין זה עשוי מענבי סמיון הגדלים באהבה ומסירות על ידי כורמי מרום גולן בכרם שיפון.

הכרם: הכרם נמצא בגובה של כ- 800 מטרים במורדות המערביים של הר שיפון.

תיאור היקב את היין: לואה אזול, נעשה מענבי סמיון שנבצרים מהכרם האורגני שנמצא על מורדות הר שיפון בגולן. הפרי נבצר ברמות בריקס נמוכות יחסית מיד לאחר הופעת טעמים בפרי ואכן היין מציג חמיצות רעננה יחד עם ארומות פרי טרי. באף אפשר להריח אפרסק, אשכולית, אגס ופרחוניות. הארומטיות יחד עם הגוף הבינוני והסיומת הארוכה הופכות את היין ליין רענן המעניק חווית שתיה כיפית.

ידידותי לטבעונים.

טמפרטורת הגשה מומלצת: 9 – 6 °C

הצעת הגשה: מומלץ לשתות בליווי חברה טובה אנשים אהובים ורגעים מיוחדים.

כשרות: ללא.

אלכוהול: 13%

בקבוקים סה"כ: יוצרו 3500 בקבוקים.

מחיר מומלץ לצרכן: 95 ₪.

יקב לֹטֶם נביולו 2019

רשמי טעימה שלי: באף, ניחוחות פרחוניים של סיגליות, וורד, ותווים של פירות יער קטנים בשלים, דובדבנים, תותי בר וצוף רימונים, את הזר משלימים, רסיסים של אבן רטובה, פריחת תפוזים ותבלינים מתוקים. בחך, היין מורכב, אלגנטי, עשיר ומיוחד באופיו, עם חומציות משולבת היטב, סיומת מתמשכת ורעננה, של פירות יער ופרחים סגולים. תזכורת מקומית נאה ומרשימה, ליינות הנבילו מפיימונטה איטליה. 

סוג היין: אדום יבש

הרכב זני: ענבי נביולו

כרם: צבעון

תיאור היקב את היין: אנחנו מרגישים ברי מזל שיש לנו אפשרות לעבוד עם ענבי נביולו מהכרם הביו-דינמי שלנו בצבעון. הזן הנדיר הזה מצפון איטליה הוא קומפוננט שאנחנו לא מהססים להשתמש בו בכמה יינות שלנו וכאשר אנחנו חושבים שהתוצאה היא טובה במיוחד אנחנו מייצרים ממנו יין זני, נביולו 2019 הוא יין כזה. ליין יש את המאפיינים הקלאסיים של הזן: ארומת דובדבן אדום, פרי מיובש עור ותבלין, עם צבע לא אינטנסיבי אך יחסית כהה. היין נטעם רחב וצמיג בפה, עם חמיצות מאוזנת, ריכוז טעם וסיומת ארוכה ומורכבת. היין ספג את איכויות האדמה ואוויר הגליל.

התיישנות: 12 חודשים בחביות עץ אלון צרפתי.

טמפרטורת הגשה מומלצת: 18 – 16 °C

הצעת הגשה: מומלץ לשתות בליווי חברה טובה אנשים אהובים ורגעים מיוחדים.

כשרות: ללא.

אלכוהול: 13.5%

בקבוקים סה"כ: יוצרו 750 בקבוקים.

ידידותי לטבעונים.

מחיר מומלץ לצרכן: 180 ₪.

יקב לֹטֶם

ד.נ. בקעת בית הכרם 2012400

מרכז המבקרים

הביקור בתיאום מראש – הזמינו כאן מקום
(אין צורך לתאם את תוכן הביקור – יש צורך רק בהזמנת השולחן לשמירת מקום)

לבירורים נוספים צרו קשר:
073-394-3305

צילום הבקבוקים: דני רובין

עריכת תמונות: ניר רובין

 

 

שתפו!

Facebook
WhatsApp
Scroll to Top