השקה עתידית ביקב שורק
מאת : דני רובין

כמיטב המסורת בחצר יקב שורק הסמוך ליקב ומשקיף לכרם ולגבעות יהודה. התקיימו לאחרונה, בשני סופ"ש, אירועי מכירת היין העתידי של היקב זו השנה השלישית.

מזג האוויר האיר פנים והטבע בעונה זו במיטבו מה שתרם לחוויית הביקור באזור הנמצא כעת בשיא עונת הפריחה תמיד מלבב.

מכירה עתידית הינה חווית רכישה שונה- הקהל טועם את היין בעודו מתיישן בחביות מתרשם מאיכות היין, טעמו, מידת התאמתו והתחבבותו על בעליו לעתיד ובעיקר את התגלמות הפוטנציאל ביין ולמעשה איך הוא יהיה בעוד כך וכך זמן. הרכישה בד"כ היא לכמה וכמה בקבוקים לא אחת גם שישיות או תריסרים המחירים הם בהנחה די משמעותית של כ-20% פחות מהמחיר המיועד וקבלת היין נעשית עם ההודעה מהיקב כי היינות מוכנים והגיעו לפרקם. יש במהלך גם אלמנט של הבעת אמון ביקב, ביינן וביינות שלו שכן אתה נותן כסף למשהו שכרגע אין הוא מושלם וישנו סיכוי כזה או אחר שבסופו של זמן כמו שהיין יכול להיות מאוד מוצלח הוא גם חלילה עשוי שלא להיות שכזה.

פטי וורדו כרם מטע (הרי יהודה) בציר 2009 – היין עשוי 100% ענבי פטיט וורדו. היין מתיישן בשתי חביות 225 ליטר. והוא יושק בסדרה ממוספרת כ- 660 בקבוקים. זהו יין שהיה עד עכשיו 16 חודשים בחבית ועוד כחודשיים יבוקבק וחצי שנה אחר כך, יצא למי שרכש אותו בטעימה המקדימה. הענבים ליין מגיעים מכרם מטע שבפרוזדור ירושלים בגובה של 300-350 מטר. ניר שחם היינן מכנה את היין הזה "אנימאלי" מאחר ומצד אחד היין פירותי מאוד, והפרי נמצא שם בפרונט אבל מצד שני יש בו משהו "גבינתי" "מלוכלך" בגלל התסיסה המלולאקטית המבוצעת בתוך החבית לא הפרי הנקי והטרי משהו שניר אומר זאת באנגלית : "I VERY VERY LIKE" זו השנה השלישית שהיין מתנהג כך בחבית המשומשת זה לא הפרי הנקי ולא עץ החבית החדש והנקי לפני שנתיים ניר לא ידע להגיד את זה אבל הניסיון מלמד עתה שהיין גם מתיישן מאוד יפה. יש בו טעמי פרי בולטים וצבע עז הניחוח של שזיף ופרי יער שחור רמז גם של רימון וזיתים שחורים המעניקים יחדיו ביטוי מלא של הפרי. הגוף בינוני, החומציות מרעננת, והתחושה עגולה ורכה על החך עם נגיעות תיבול ירקרק עם טאנינים נוכחים יש ליין סיבה טובה ליישן אותו בזכות הגוף ועוצמת הפרי והטאנינים חרף העובדה שהוא לא נבנה במקור כיין שירוץ למרחקים ארוכים, זהו יין אינטנסיבי ואנרגטי שהכיוון אליו היין מתפתח מסתמן ככזה שהולך להיות לגמרי לא משעמם. המחיר הוא 80 ₪ בקנייה עתידית.

היין השני שיראז כרם ספסופה (גליל עליון) בציר 2010 - מתיישן בחבית 400 ליטר. יושק בסדרה ממוספרת כ- 530 בקבוקים. הענבים מגיעים מכרם ספסופה בגובה 890 מטר על שיפוליו הדרום מערביים של רמת דלתון. זו השנה הראשונה שיקב שורק מייצר שיראז ניר ביקש לעשות יין בלי "ללכלך" אותו או לערבב אותו או לטפל בו יתר על המידה לפיכך התסיסה הייתה לא ארוכה מדי עם טמפרטורה לא גבוהה מדי בציר לא מאוחר מדי עם בסביבות 24 בריקס הייחוד של היין שהוא מתיישן בחבית של 400 ליטר זו חבית חדשה של יצרן חביות מפורסם הרעיון בשימוש בחבית גדולה הנו לא לתת יותר מדי עץ ביין פחות שטח פנים יותר נפח ואז העץ מתקבל במתינות ליין צבע סגול עוצמתי עם חמיצות טובה אם תחפשו את העץ ביין תמצאו אותו ברקע עם קלייה ועישון קל צבע דחוס נצמד לכוס אף מאוד שיראזי העץ מאוד מחכה היין אינו כבד הגוף בינוני בפה הגוף נבנה ומאוזן עם יער שחור פרי של שזיף בשל ופלפל שחור ובשומת פרחונית של סיגליות אופיינית ונגיעה של עור מצאתי גם רמזים אדמתיים ומנטה. 18 חודשי יישון בחביות יביאו לריכוזיות טעמים בולטת. העץ עוטף את היין ומקנה לו טאניניות נעימה בסיומת. היין מתנהג מצד אחד כשתי ונגיש כבר היום ומצד שני שאתה מגיע לטעם המסיים אתה קולט את הפוטנציאל ושהיין נורא טעים נורא נעים נורא מאוזן ואז בסוף הסיומת מתאפיינת כמו ביינות שיש להם עומק. המחיר הוא 110 ₪ בקנייה עתידית.

הקונספציה השיווקית של היקב היא למכור את היין לשלוש מסעדות בתל-אביב ואת שאר היינות למכור ביקב וללא משווק כך שאת פערי התיווך מרוויח קונה היין.


 

חדשות