מה חדש ביקב רות ? עבור !

מאת : דני רובין


היקב הכניס 4 שותפים חדשים, כולם הגיעו מתוך אהבה ליין הם מושקעים באחוזים קטנים אבל נותנים את מאת האחוזים יחדיו בכדי לתת ליקב להצליח.

הארבעה הנם לקוחות קבועים מהעבר של היקב שאהבו את היין והחליטו יחד להיכנס במיזם שותפות והשקעה.

ראוי שנציין את ארבעת השותפים ששלושה מהם טייסים והם: שי דפנה, אהוד לוקסמבורג ו-יונתן קמחי אליהם חבר כ"שושבין" תושב הכפר דוד שהרבני.

כניסתם של 4 השותפים משקיעים לא שללה מטל מאור את העצמאות הייננית והוא עדיין היינן ומנכ"ל היקב בפול- טיים.

אם תשאלו מעבר להשקעה הכלכלית של כל אחד מהשותפים היכן הערך המוסף ובכן הוא נשען וטמון על המעגל החברתי הענף והרחב של כל אחד מהם.

מעגל שהפך אוטומטית לציבור רחב ההולך וגדל ומתעצם של חברי מועדון הלקוחות והם הרבה יותר מאשר סתם קוני יין פוטנציאליים. מתוכם רבים הם "לקוחות של טלפון" הרוכשים מהיקב כבדרך קבע ישירות, 3-4 ארגזי יין בחודש.

היקב עבר בשנתיים האחרונות משיווק של חברת "הכרם" שלדברי טל מאור היינן: "עשו עבודה מעולה אבל שלא כל כך התאימה ליקב בוטיק בסדר גודל קטן כמו יקב רות. לדאבוני מצאנו את עצמנו רוב הזמן כשהיקב היה במצב של חוסר ביין וקושי "לספק את הסחורה".

אומר טל מאור : "אנחנו כל הזמן בבעיה של לחץ ודרישה להוציא מהיינות שלנו לשוק. השוק חסר וצמא ליינות שלנו ואנחנו מתקשים לספק את הביקוש".

כיום, היקב שינה פאזה למצב של מכירה ישירה מהיקב אל הצרכן הסופי וללא מתווכים.

תשאלו מדוע נדרש היקב לכניסתם של משקיעים ושותפים האם הסיבה לכך הייתה כלכלית נטו ? ובכן התשובה של טל מאור היא זו : "זה לא בא מתוך צורך כלכלי כי בסך הכול היקב רץ יפה, זה בא מתוך הצורך לשנות ולהפוך את זה מעסק כלכלי שבמקום להפוך את זה לעסק שמייצר ומוציא החוצה את היין לחברת שיווק ואז צריך ממש לחשבן לכל שקל למעבר למשהו שהוא הרבה יותר מהנה וזה הרבה יותר כלכלי עכשיו וזה מאפשר לכולנו ליהנות גם מכל מה שמסביב".

טל מוסיף ואומר : "בעוד פעם ביקב תוך כדי הייצור הייתי מפעיל מחשבה איפה אני חוסך כי המרווח שלי היה כל כך נמוך אני מעדיף כמה שיותר כיום למכור יין כאן מהיקב ובמחירים הרבה יותר נוחים ואם אני יכול לתת את היין ללקוחות שלי במחיר נמוך יותר מאשר הם היו מוצאים את אותו היין שלי בחנויות אז הם הרוויחו ואני הרווחתי והרווח שלי הוא כפול כי אני מרוויח גם קשר אישי עם לקוחותיי".

כל הכרמים של יקב רות הם מאזור הרי יהודה, צובה שורש ונס הרים.

נכנסה לעבודה עם המון אנרגיות ומרץ חיובי שולי נוי אשר על השיווק והפרסום והקשרי-לקוחות של היקב ותרומתה כבר מורגשת.

רוב היין המיוצר כיום ביקב כ-20,000 בקבוקים בשנה נמכרים לחברים ביקב עצמו.

תתפלאו, אבל למעלה מ-1000 חברי מועדון עושים כאן את קניות היין שלהם ובארגזים כבדרך קבע. המיעוט שנותר, נמכר בחנויות ובמסעדות.

מיקומו הנוכחי של היקב בתוך הכפר אינו בסיס הקבע והוא יישאר במקומו הנוכחי לתקופת הבציר הנוכחי.

התקווה, שאת בציר 2012 יעשו ביקב כבר במבנה החדש אף הוא ימוקם בכפר רות ממש בתוך הכרם ואישורי הבנייה כבר נמצאים בתהליכים.

עם המעבר למיקום החדש אין בכוונת היקב להגדיל את היקפי הייצור באופן דרמטי מההיקפים הנוכחיים, אולי עד ל-50,000 בקבוקים בשנה כשהדגש כאן הוא: איכות בלתי מתפשרת וייצור יין שייתן מענה לדרישה.

ביקב עדיין ניתן להשיג מעט מבקבוקי הפורת הנפלא של היקב. הפורת הבא יצא לקראת ראש השנה אחרי קרוב ל-4- שנים בחביות.

בשנים האחרונות, עושה טל ניסיונות על יינות לבנים, בכמויות של מאות בקבוקים (אותם הם לצערי...שותים לבד בינתיים) כשהכוונה בכל פעם לנסות משהו אחר, בבציר הקרוב ייצר היקב יין לבן שאת טיבו הם טרם החליטו וממנו הם יבחרו את המגמה והכיוון.

כרגע עיקר הפוקוס ביקב היה ונשאר על יינות אדומים.

טווח מחירי היינות ביקב נע בין 60 ₪ מהסדרה הבסיסית ל- 120 ₪ בסדרה הגבוהה של קברנה סוביניון רזרב. ו- מרלו רזרב בקבוקים החסרים ממש לשיווק והיקב מתקשה לעמוד בביקוש עד כדי עצירת מכירות.

לטל מאור חשוב להעביר מסר והוא: "תשתו יין עם אנשים שאוהבים זה החלק הכי מהותי ומהנה ביקב.

ומאחל לכל עם ישראל "חג שמח וכשר עם הרבה יין טוב".

"יקב רות" ממוקם באזור חממות כפר רות, במבנה עטוף ריחות יין. חביות עץ האלון, שבהן מתיישן היין, נחות סדורות בחדר שקירותיו כהים. באולם הייצור והתסיסה נמצא ציוד המשמש להכנת היין, מכשיר הפרדה, משאבות, מכבש ומיכלי התסיסה, בחדר נוסף ממוקמת המעבדה המשמשת לבחינה קפדנית של מצב היין בזמן התהליכים השונים.
ביקב מופקים מספר סוגי יינות מהזנים קברנה סוביניון, מרלו ושיראז. כל היינות כשרים. היינן טל מאור מתגאה בכל יינות היקב:

על היינות

קברנה-מרלו 2007 - יין בעל גוף בינוני ומאוזן, שופע ניחוחות וטעמים משולבים וסיומת ארוכה.
שירז-מרלו 2009 - יין עשיר ורב גוני, המשלב היטב את אופיים הזני של מרכיביו. גוף מלא וסיומת עשירה.
קברנה סוביניון 2009 – 100% זני, יין עשיר ומסוגנן. גוף מלא וסיומת מפולפלת.
יין הפורט מיוצר מענבי קברנה סוביניון. הענבים, הנשארים לאחר בחירה קפדנית על הגפן אחרי הבציר הראשון, מגיעים לרמת סוכר גבוהה במיוחד. הענבים מובלים בעדינות ליקב ועוברים תהליך מיוחד שסופו בהתיישנות בשמש כמקובל במחוז פורטו - הולדת הפורט.

על היינן - טל מאור
טל החל להכין יין בביתו ב 2001, כיינן חובב. מכמה מאות קילוגרמים של ענבים שרכש, הכין את החביות הראשונות. התגובות הנלהבות עודדו את טל לפתח את הכיוון החדש תוך סיוע וייעוץ מבעלי יקבים ואנשי מקצוע. העבודה ביקב מלווה בתחושה מתמדת של למידה והתפתחות, מעקב אחר כל חבית וחבית, אחר ההבדלים בטעמים, בצבעים ובניחוחות, טמפרטורת הייצור והשורות בכרם - מתוך שאיפה לשפר ולהפתיע, ותמיד מתוך אהבה גדולה ואמונה, שרק עם התנסות ועבודה יומיומית ביקב ובכרם ניתן להבין את אומנות עשיית היין.
חזונו - כרם וחצר יקב בכפר רות והפקת יינות היקב מענבי הכרם. בחגיגות הבציר ובהכנת היין ישתתפו תושבי האזור, גדולים וקטנים, תוך לימוד סיפורה המרתק של תעשיית היין, ובעיקר תוך הנאה מהיין ומהשמחה המלווה אותו.
באזור שנודע בעבר בתעשיית היין שלו, בגובה של כ-300 מטרים מעל פני הים ובסמוך ליקב, נבחרו מספר חלקות לנטיעת הכרם הקבוע של "יקב רות". לעת עתה מגיעים הענבים ליקב מכרמים נבחרים, בעיקר בהרי ירושלים.
טל עוקב אחר הטיפול בכרמים במשך כל השנה ובעת התקדמות הבשלת הפרי מתבצעות בדיקות מדוקדקות, המבטיחות הגעת פרי מרוכז, בשל ובריא אל היקב.

יקב רות יהודה בע"מ כפר רות 70 ד.נ מודיעין 73196
נייד : 2377666-(54)- 972 Mobile | פקס: 9761833-(8)-972 Fax | טל': 9761800-(8)-972 Tel
www.ruth-vineyard.co.il
[email protected]


 

חדשות