יקב פלטר

מאת : דני רובין


בשבת האחרונה, קיימה משפחת פלטר את ההפנינג השנתי של השקת יינות היקב בבית אבי המשפחה סם פלטר במושב צופית שבשרון. עשרות רבות של חברי מועדון הלקוחות של היקב, ניצלו את השבת היפה לפקוד את בית המשפחה ולחגוג יחד עם טל וניר וסם ומיצ' אחיו של סם לצד הרעיות וילדי המשפחה את החגיגה השנתית. על המדשאה התנגנה מוסיקת רקע נעימה במופע חי של להקה כשרונית ובכל פינה הוצבו עמדות טעימה ומכירה של מטעמים ומגדנים וגבינות באווירה כפרית משהו אבל כזו שלגמרי תואמת את האירוע.

יקב פלטר הוקם בשנת 2001 ע"י טל פלטר.

כיום, מפיץ היקב את יינותיו ללמעלה מ-220 עסקים בתחום הקולינריה מתוכם כ-140 מסעדות.

טל, שחזר מאוסטרליה לאחר סיום לימודי ייננות וגידול גפנים, נכבש בקסמיה של התפיסה האוסטרלית לעולם היין ושאף להציגה לשוק הישראלי.

את ייצור היין ביקב פלטר התחיל טל במושב צופית בבציר 2002.
מה שהתחיל ביצור 4000 בקבוקים במשק המשפחתי, השלים את גלגולו בשנת 2005, ליקב פלטר. באותו זמן חברו האחים טל וניר פלטר כשותפים, גיבשו יחד תוכנית עסקית ודרך פעולה לבניית המותג.

כבר בשנה זו התקבלה ההחלטה לעזוב את השרון לטובת איזור רמת הגולן ושפע יתרונותיו; גובה של 1,100 מטרים, משרע טמפרטורה בין יום ללילה, קרינה חזקה ואדמת טוף געשית.
תנאי אקלים אלו מהווים סביבה אידיאלית להבשלה ארוכה ואיטית של הפרי ומעניקים מגוון של טעמים ואיכות פרי גבוהה. בנוסף הנוף הפתוח, עצי האיקליפטוס ותחושת החופש אישרו שזה המקום המתאים עבור יקב פלטר.

הבציר האחרון של יקב פלטר, בציר 2010, הניב כ- 80,000 בקבוקים. הכרמים: 50% מצפון רמת הגולן ו-50% מעמק קדש והרי ירושלים. השימוש באזורי גידול שונים מאפשרים קבלת מגוון טעמים לאותו זן ענבים. כחלק מהמעבר צפונה ניטעו כרמים בצפון רמת הגולן ובעמק קדש מתוך התקדמות לעצמאות בגידול הענבים.

את תפיסת העולם של יקב פלטר מובילים שלושה ערכים:

חיוניות
לקדם רעיון מתוך תנופה של רעננות. יצור יינות ייחודיים בשילוב עם עומק טעמים מקומי.

איכות
העבודה ביקב פלטר נעשית מתוך תשומת לב לפרטים הקטנים. החל מבחירת הענבים ועד לשירות הלקוחות.
בשילוב של ניסיון, מיומנות ואינטואיציה, טל יוצר איזון בין הזנים השונים, אזורי הגידול והחביות האופטימאליות.
משפחה
כל שלבי הייצור מבוצעים בשלמות ובהרבה אהבה ע"י בני המשפחה; החל בתהליך בחירת הענבים, סוגי החביות ושילובי התערובות של הפרי, דרך תהליך הבקבוק ועד לשיווק והפצה אישית ללקוח.


שני היינות הלבנים הראשונים מיוצרים באותה תפיסה סגנונית. הם רעננים, הם חומציים, הם חדים. הראשון עם יותר אלכוהול ויותר גוף והאחר יותר ירקרק וחד שניהם ללא עץ, שניהם נגישים לשתייה עכשווית וגם נגישים במחיר הסביר. טל פלטר היינן מעיד עליהם שהם: "הם ברמת האיכות הכי גבוהה שאפשר להוציא מפרי".

שרדונה 2010 | סדרת פלטר

היין הופק מ-100% ענבי שרדונה , מאופיין בטעמים של מנטה שקדים ורמז מינראלי בעל סיומת ארוכה ועסיסית. יין זני לבן ורענן, בדגש על מבנה וטעם של השרדונה בגולן וצפון הגליל גוף קל עד בינוני, מבנה חומצי עגלגל.סוביניון בלאנק 2010 | סדרת פלטר

היין הופק מ-100% ענבי סוביניון בלאנק. מאופיין בטעמים של פומלית, חמציץ וגרגיר הנחלים. בעל סיומת חדה ומרעננת. יין זני לבן רענן בעל מבנה חומצי וחד. ישנו דגש על ייחוד טעמי הזן ללא תוספות עץ ויישון.
השנה,כוונו ביקב את הגוורצטרמינר לצאת במעט יותר יבש מאשר בשנים הקודמות. יש בו מתיקות רעננות מינראליות והוא נקי. זו השנה השלישית שליין יש פקק מזכוכית.

גוורצטרמינר 2010 | סדרת פלטר

היין הופק מ-100% ענבי גוורצטרמינר , הוא מאופיין בטעמי לימון, דבש, רימון ומנגו. בעל סיומת מלאה, עשירה ומורכבת. יין זני חצי יבש, חומצי, שמבטא את הטעמים והבשומת הייחודיות לזן הגוורצטרמינר בצפון רמת הגולן.

פינו נואר 2008 | סדרת טי סלקשיין

הענבים נבצרו ידנית מכרם נבחר בצפון הגולן. יין עשיר בטעמי דובדבן רוזמרין ומינרל. זן הבא לידי ביטוי בצורה הטובה ביותר בישראל בצפון הגולן. זהו יצור ראשון של פינו נואר פירותי בעל גוף בינוני ובעל איזון נעים של עץ וחומציות היין התיישן במשך 14 חודשים בחביות עץ צרפתיות. הסיומת חומצית וארוכה.

טריו 2009 | סדרת פלטר

היין הופק מ-70% ענבי קברנה סוביניון, 15% ענבי מרלו ו-15% ענבי קברנה פרנק. מאופיין בטעמי תבלין, קונפיטורה וקפה קלוי. בעל סיומת ארוכה ומורכבת. ממסך אדום מבוסס קברנה סוביניון, בעל גוף בינוני יין פירותי נגיש עם רקע עץ ומבנה טאניני עדין היין התיישן 14 חודשים בחביות עץ אלון צרפתי.

קברנה שיראז 2008 | סדרת פלטר

היין הופק מ-50% ענבי קברנה סוביניון ו- 50% ענבי שיראז. מאופיין בטעמי תות שאמי, פלפל שחור ואגוז. ממסך שווה של קברנה סוביניון ושיראז . גוף מלא, פרי בשל וחומציות גבוהה. מבנה טאניני מודגש ומורכב בעל פוטנציאל התיישנות של כ- 10 שנים. היין התיישן 18 חודשים בחביות עץ אלון צרפתי. בעל סיומת רכה ועשירה.

שיראז גראנש 2008 | סדרת טי סלקשיין

היין הופק מ-60% ענבי שיראז ו-40% ענבי גראנש. עשיר בטעמי אניס, פלפל שחור, שוקולד וקליפת התפוז. הגראנש הצעיר מוסיף עניין ורעננות לשיראז בעל הגוף המלא זהו ממסך שמניב גוף בינוני, טעמי הדרים מהגראנש וטעמי פלפל שחור מהשיראז.

קברנה סוביניון 2007 | סדרת טי סלקשיין

נטעם, מבקבוק מגנום. ענבי הקברנה סוביניון נבצרו מכרמים נבחרים בהרי ירושלים. היין עשיר בטעמי פירות יער, זיתים שחורים ותבלין. בעל סיומת ארוכה ועשירה. יין זני שנבחר מתוך מגוון חלקות קברנה הסוביניון של בציר 2007 כבולט ואיכותי במיוחד. גוף מלא, פרי חזק וחומצי בשילוב טעמי עץ. יין עם נוכחות אלגנטית. היין התיישן 20 חודשים בחביות עץ אלון צרפתי.

 

חדשות