היינות שהם הכי פסח 2011

מאת : דני רובין


אלו לא "סתם" יינות. אלו יינות פרימיום, דגל, רזרב, ספיישל, ואו כל סופרלטיב שתבחרו בכדי לתאר את "הנבחרת הלאומית" וכן, לא כל חברי הנבחרת התייצבו לרשימה זו וכבודם במקומם מונח רק שלצערי הם לא באו אל פי לטעימה ולי זה חבל.

אלה יינות, שהייתי שמח לקבל כשי לחג והרבה יותר להעניק כשי לחג ליקרים לי, לאוהבים, לאלה שאני מעריך עד מאוד ולאלה שאני מכבד יותר מכול.

אלה יינות, שדי בלהעלותם על שולחן החג בכדי להפוך את השולחן לעשיר, למכובד, למרשים, יינות אותם הכי נכון לפתוח לצד אלה שידעו לערסל אתם את הגביע, להסניף אותם, לגלגל אותם על הלשון, להחזיק אותם קמעה בחלל החך, להתענג על טעמם, מעושר ריחם, מרוחב רובדי טעמם, לדבר איתם, להתפנק מהטעם השיורי הארוך המסיים שלהם, לדבר אחר כך אודותם ולהתרגש עוד פעם מחדש.

יקבי רמת הגולן ירדן קצרין 2007 - היין עשוי מ-91% ענבי קברנה סוביניון ו-9% ענבי מרלו גוף מלא ועשיר יין מורכב, המפגין אופי פירותי מענג של אוכמניות בשלות, דובדבנים, שזיפים ודומדמניות עם שכבות של שוקולד, תבלין וניחוח פרחוני עדין. רמזים של עשבי תיבול טריים ועץ אלון מוסיפים אף הם למורכבותו. זמן היישון הכולל בחביות 24 חודש.

יקבי ברקן סופרייר קברנה סוביניון 2007 - יין העשוי על טהרת 100% ענבי קברנה סוביניון, זהו יין מרשים, עשיר, מורכב, ואיכותי צבעו ארגמן כהה ועמוק. הוא מביא עמו בהמשך בשומות מתקתקות של פרי יער שחור עם טונים נמוכים במעט של פרי יער אדום. היין מבטא עצמו בדרמטיות עם כניסה מלאה, עשירה, שופעת, עסיסית ומפוארת, של פה פירותי רחב ועשיר, שמכסה את כל חלל החך בפרי שחור עשיר עטוף במוקה קטיפתית ואספרסו חזק, ליקריץ, וניל ותבלין אקזוטי ריחני.

ססלוב קברנה סוביניון רזרבד 2007- היין עשוי מ- 100% ענבי קברנה סוביניון ממבחר כרמים איכותיים בגליל העליון. צבעו סגול אטום ועמום באף בשומת עשירה ועוצמתית של טבק מתקתק של מקטרת, וניל, שזיף ודבש. פרי יער שחור וכחול מאוזן באלגנטיות עם תבלינים מפולפלים משהו. היין התיישן והשתבח בחביות עץ אלון צרפתיות ואמריקאיות במשך 20 חודשים כשכל אחת מהחביות תורמת את חלקה למנעד התבלין, הבשומת והטעמים, כשהיא מעצימה את היין ומתבלת אותו. התוצאה המתקבלת היא עוצמה ואלגנטיות וטעם ארוך שנמשך ונשאר ולא נשכח.

יקבי רקנאטי ספיישל רזרב אדום 2007 - יין זה נעשה משילוב של ענבי קברנה סוביניון (85%) מכרם היקב שבקדיתא, למרגלות הר מירון, עם ענבי מרלו (5%) וסירה (5%) שנבצרו בכרמי היקב בקיבוץ מנרה, ופטיט סירה (5%) מגפנים בוגרות בעמק יזרעאל היין התיישן 18 חודש בחביות. זהו יין הרמוני בעל גוף מלא ועשיר, עם חומציות מאוזנת המעניקה ליין יכולת התיישנות רבת שנים בבקבוק. ליין ניחוחות שוקולד ושזיף, דובדבן, פלפל שחור ותבלינים ים תיכוניים, המשתלבים היטב בטעמי פירות היער הבשלים שבו, ומובילים לסיומת ארוכה וקטיפתית.

יקבי רקנאטי ספיישל רזרב לבן 2009 - היין עשוי מהזנים ויונייה ושרדונה מהחלקות המובחרות ביותר בכרם מנרה, ומענבי גפנים בוגרות מחלקת סוביניון בלאן בת כ- 30 שנה מכרם בן זמרה.
היין התיישן על משקעיו 8 חודשים בחביות עץ אלון מבורגון יין הרמוני בעל מינראליות גבוהה, ארומת אפרסק, פרחים לבנים ועץ קלוי עדין ברקע.ליין גוף מלא ועשיר, חומציות טובה ומאוזנת, וסיומת אלגנטית וארוכה.

יקבי סגל קברנה סוביניון ללא סינון 2007 - היין עשוי מ 90% קברנה עצמתי מכרם דישון וכרם דובב, ו-10% מרלו איתן שדרה, עמוק צבע ותבליני מכרם דובב צבעו כהה כמעט אטום. באף בשומת עשירה ושופעת של פרי שחור ואדום, קסיס וחמוציות. הפה "מתפוצץ" משפע פרי צעיר ורענן לגמרי רמזים של שוקולד, ציפורן, במעטפת קלה לפרי, ובהמשך מורכבות עם מנטה, אקליפטוס ומעט חריפות של פלפל ירוק. מרכיבי היין השונים יושנו בחביות במשך 19חודשים. והוא "עולם ישן" יותר מאשר היה מעודו.

יקב גבעות מצדה 2008 – היין עשוי מענבי קברנה סוביניון ומרלו שנבצרו מכרמי היקב הנטועים במדרונות גב ההר המרכזי בשומרון. היין מתאפיין בצבע אדום-סגול עמוק, בארומה של פטל שחור ודומדמניות חמוצות, המשולבות בחינניות בשוקולד כהה, אגוזיות ומינראליות אדמתית. בפה מתקבל יין עשיר ומורכב המשלב גוף מלא ומרוכז בעל חומציות רעננה ומאוזנת וטאנינים בנויים היטב, המותיר טעם שיורי ארוך של מוקה ומנטה. היין יושן בחביות עץ אלון צרפתי במשך 21 חודשים.

יקב סוסון ים underground קהלת 2008 – היין עשוי מממסך של 66% פטיט סירה, 17% סירה ו- 17% קברנה סוביניון.מדובר "במפלצת בבקבוק". צבעו של היין סגול כהה נוטה לשחור, עם פרי סגול שחור יפהפה בצבע, בשל, אם תרצו אפילו מוחצן, עם נגיעות של פלפל שחור וקפה. פיצוץ של טעם בפה המתמלא בעומס ובכובד מפנק. זהו יין מצוין ורחב.

יקב שאטו גולן עוג 2008 - כשמו כן הוא: עוג מלך הבשן. פצצה של פרי שופע, פרחוניות סגלגלה,נגיעות של פלפל שחור, שזיף "שגיב" סגול ופרי יער שחור, ברקע מנטה ונגיעת איקליפטוס. זהו יין כבד עשיר, סמיך, מלא, גדול, מעניין ומסקרן, רחב גוף עם חמיצות טובה, צבע משגע, עומק ואיזון. היין התיישן 12 חודש בחביות עץ אלון צרפתי ישנות.

יקבי עמק האלה E 2006 - היין עשוי מממסך של ענבי סירה, קברנה סוביניון, מרלו, וקברנה פרנק, צבעו של היין, אדום כהה ועמוק. באף בשומות של שזיף בשל וקסיס. ליין פירותיות שופעת שנתמכת בבשומת של עץ אלון איכותי, באף עולה בשומת של קלייה וטבק עם מתיקות קלה ומינראליות מאזנת. הגוף מלא, מאוזן, עתיר שכבות של טעמים.היין התיישן 18 חודש בחביות עץ אלון צרפתי.

יקבי כרמל לימיטד אדישן 2007 – היין עשוי ממסך של 57% קברנה סוביניון, 31% פטי ורדו עם תוספות קלות של 5% מלבק, 5% מרלו ו- 2% קברנה פרנק. כל יין מכל כרם עבר התיישנות בנפרד, ואז אוחד, לאחר שהיינות התיישנו 15 חודש בחביות. פירות יער שחורים ושזיף חומציות רעננה ונגיעות של עץ אלון מתובל. יין עשיר, מעניין, שמבקש לעצמו זמן על השולחן.

יקב יתיר יער יתיר 2007 – עשוי מ-50% ענבי קברנה סוביניון, 36% ענבי פטי וורדו, 7% ענבי מרלו ו-7% ענבי מלבק. היין מתאפיין בצבע סגול עמוק, בניחוחות עשירים ודחוסים ובטעמים המשלבים עוצמה עם אלגנטיות ורעננות היין התיישן 16 חודשים בחביות עץ אלון צרפתיות, מהן כשליש חדשות.

 

חדשות