יש סיבה להילולה ביקב עמק האלה

מאת : דני רובין


מזג האוויר שאפיין את יום שישי האחרון, עשה עצמו הכי מתאים לשעון הקיץ. בחוץ היה חם וביקב עמק האלה התמרקו ועשו את הכוונונים האחרונים לקראת הגעתם של עשרות רבות מחברי מועדון הלקוחות של היקב לחגוג כבמידי שנה את החג הממשמש ובא ואת השקתם של שלושה יינות חדשים של היקב.

היו שם, דני ולרו מנכ"ל היקב וזוגתו שירלי גליק הדוגמנית המקסימה, אודי קפלן מנהל היקב ודורון רב-הון היינן, היו גביעי יין גבוהים ויוקרתיים של RIDEL, גבינות איכותיות וטעימות, מופע טנגו ופלמנקו, קפה חם ומהביל או תה, מים צוננים והרבה אבל הרבה אנשים טובים ויפים.


שרדונה 2009 –

היין עשוי 100% ענבי שרדונה מהכרם בנס הרים. ליין מבנה חומצי ועגלגל, רענן מאוד ומתאים לקיץ הארץ-ישראלי. צבעו כעין הקש עם גוון ירקרק עמוק וצלול. בשומת של פרי בולטת ונוכחת,מביאה עמה נגיעות של אננס, תפוח ואגס ירוקים, משמש וניחוח של וניל עדין ומאוזן. היין בעל גוף בינוני, טאנינים רכים ומורכבות יפה עם עץ המשתלב היטב. הסיומת ארוכה ומינראלית. ביקב, אוהבים מאוד את זן ענבי השרדונה לשם כך, שומרים על הארומות הטבעיות שלו ע"י שימוש מושכל בעץ חדש בשילוב של יין שתסס והתיישן רק בנירוסטה. היקב ממשיך במסורת יצירת יין שרדונה בשילוב של עץ ומיכלי נירוסטה, השימוש ב- 70% חביות עץ 30% מיכלי נירוסטה הוא כמו בשנה שעברה היין היה 9 חודשים במקביל בשני סוגי המיכלים (חביות ונירוסטה) 2009 הייתה שנה יחסית חמה באזור היקב זה בא לידי ביטוי בהשלות די מהירות ויבולים יחסית טובים, הרעיון בעשיית השרדונה אליבא דה יינן דורון רב-הון הייתה ליצור יין כמה שיותר רחב ופחות דומיננטי ובומבסטי והכיוון אליו הולך היין הוא בהחלט כזה. פרי יפה, לבן, עם נגיעות קטנות של עץ כשמאפייני הזן נשמרים. השרדונה עדיין צעיר ולפניו לפחות שנתיים של השתבחות אז הוא יהיה נפלא. מחירו 89 ₪.


פינו נואר 2008 –

היין עשוי מ- 100% ענבי פינו נואר מהכרם בנס הרים. צבעו אדום בריק נוטה לארגמן באף פרי אדום בשל ורך.בשומת מעט פרחונית סגלגלה, פטל, דובדבנים חמוצים ותבלינים, נגיעות של טבק ועץ אלון טבק וקמצוץ של קפה המשתלבים בהרמוניה אינטנסיבית של טעם וריח. היין התיישן 16 חודש בחביות עץ אלון צרפתי. הסיומת עסיסית ורחבה. מחירו 118 ₪. דורון מכנה את היין כזן הענבים הכי מפונק שיצא לו לעבוד איתו. היין יוצא ביקב בשנים מאוד מסוימות, הוא יצא ב-2005 פעם ראשונה ב-2008 פעם שנייה, והוא יצא פעם נוספת כך מתוכנן ואם הכול יהיה בסדר גם ב-2010. הסיבה לכך נעוצה שלא תמיד הפינו נואר יוצא עם מאפיינים ברורים או כזה העומד בסטנדרטים של היינן והיקב ואז הוא נמכר לאחרים או הופך להיות חלק מממסך. מאידך ובטעימה עיוורת כשמאפייני הזן מזהים אותו כפינו נואר אז יצא היקב עם היין שעומד בזכות עצמו. אל תחפשו פינו נואר שיידמה ליין מבורגון גם לא מאורגון זה פינו נואר ישראלי העשוי מענבים המגיעים מאזור נס הרים בהרי ירושלים. בכדי להביא את היין למה שהוא עמלו אנשי היקב על פעולות אגרו טכניות קשות בכרם, הצללה, בציר קשה ומאוד סלקטיבי, יש ליין את הטאץ' של התות והפטל והסיגליות עם נגיעות של מינראליות אדמתית מאוד דומיננטית.למי שרגיל לדברים הבסיסיים כמו קברנה סוביניון ומרלו הזן עשוי להיות מסובך קצת להבנה ומאידך לחובבי הז'אנר ואני מכיר רבים מהם הפינו של עמק האלה יעשה להם את זה והם ימצאו בו את מה שהם מחפשים מהזן.


קברנה פרנק 2008 –

היין עשוי 85% ענבי קברנה פרנק, 10% מרלו, 5% קברנה סוביניון, צבעו אדום בורדו. יין זה, ממשיך מאז בציר 2003 להעניק גב חזק ליינות האיזוטריים של היקב והכוונה כאן לזנים בכמויות מאוד קטנות ביקב מאוד אוהבים את זן ענבי קברנה הפרנק ואת מה שהוא יודע לתת לעיתים היינות משולבים כמו במקרה של 2008 עם קצת מרלו וקצת קברנה סוביניון לעיתים זה יהיה 100%. ליין מורכבות של קברנה סוביניון, אך שומר על איפיון ייחודי לו. הארומה העולה מהיין הנה של פרי אדום מינראלי ומתובל בהמשך עולה מעט ירקרקות פיראזינית כזו כשהיינן עושה מאמץ שלא לתת למאפיינים הירקרקים להיות יותר מדי וזאת ע"י פעולות ריסון גם בכרם וגם ביקב מאחר ומבחינה פיזיולוגית זן הקברנה פרנק עתיר בפיראזין. ליין בשומת של עשבי תיבול טריים, נגיעות של דובדבנים שחורים אולי אפילו מעט זיתים ירוקים, אוכמניות וברקע רמז לפרחוניות משהו גם הטעמים מתובלנים במעט.היין התיישן 16 חודש בחביות עץ אלון צרפתי. גוף היין מלא, רחב ומאוזן, רבדיו נפתחים עשירים בטעמים. הפרי, עם מינראליות ששומרת על הזניות והאלגנטיות אם תרצו תכנו אותו מאופק וגם מרשים כאחד. מחירו 118 ₪.


 

חדשות