דונה פוגטה
מאת : דני רובין

"הדוש" של עודד כהן ו"הסקוטית" שבבעלות דן ליאור, החליטו לעשות מיזם משותף ולחבר את התפישה הבוטיקית של עודד כהן הבאה לידי ביטוי בבחירת היינות שלו, לבין הידע הניסיון והעוצמה המסחרית של "הסקוטית" בשוק היין והאלכוהול בישראל.

"הסקוטית" מצדה העמידה לרשות "הדוש" את פלטפורמת ההפצה המסחרית והשווקית ואילו "הדוש" הביא עמו התרכזות באופי ייחודי של יינות המייצגים באופן מובהק חיבור חד ערכי בין טרואר לבין מסורות של יין בחבלי ארץ עתיקים בעולם היין של איטליה.

בעוד בעבר מיקד עודד את פעילותו על יינות מפיאמונטה הפעם היינות כולם מגיעים מסיציליה והם מתווספים לפורטפוליו העשיר והמגוון של "הדוש" שעד היום בחר את היקבים והיינות בעצמו מתוך העדפה ובחירת טעם אישית מתוך היכרות עם כל יין, האנשים והסיפורים שמאחוריו.

אורח בישראל מר FABIO GENOVESE מיקב DONNA FUGATA היקב נולד מתוך תחושת מחויבות של משפחה סיציאלנית אשר האמינה בפוטנציאל יוצא הדופן של חקלאות היין במחוז סיציליה מתוך ניסיון בן 150 שנה של ייצור יינות פרימיום ייחודיים.

ג'אקומו ראלו ואשתו גבריאלה החלו במיזם דונה פוגטה בשנת 1983 מתוך אמונה כי חייבים להיות פתוחים לשינויים בכדי לגדול ולהשתפר. אליהם הצטרפו לעשייה המשפחתית ילדיהם ג'וזה ואנטוניו.

בתחילה, רוכזה הפעילות ביקב ההיסטורי של המשפחה בעיר MARSALA והכרמים בלב החלק המערבי של סיציליה בעיירה CONTESSA ENTELLINA ובהמשך התפשט היקב גם לאי PANTELLERIA.

היקב מייצר כמויות ענק של יין במושגים של תעשיית היין בארץ ישראל. רק בכדי לסבר את האוזן בשנה שעברה ייצר היקב למעלה משני מיליון ושש מאות אלף בקבוקים 2,600,000 כש- 70% מהם נמכרו לשוק המקומי ו-30% ליצוא. היקב מייצר 13 יינות. 6 מהם לבנים (5 מהם הוטעמו כאן ומיובאים לארץ ע"י הדוש/הסקוטית) 5 יינות אדומים. 2 יינות מתוקים. 3 גראפות. 1 שמן זית.יינות הטעימה :

ANTHILIA אנטלייה 2010- זהו היין הראשון של היקב ולו מעריצים רבים עד היום. היין מציג איזון בין פרי לפרחוניות עם בשומת של אפרסקים צהובים, שזיפים וצמחייה ים תיכונית. עשוי ענבי קאטארטו, אנטוניקה ואחוז קטן של זנים נוספים על פי שנת הבציר. זהו יין לקיץ. פירותי, מורכב, פרחוני, קריספי, מינראלי, בעל גוף מלא, רענן. יין מאוזן היטב. מחירו 90 ₪.

POLENA פולנה 2010 – היין עשוי ענבי קאטארטו וויונייה. היין מציג באלגנטיות ובסגנון מיוחד לדונה פוגטה מנעד רחב של ריחות הדרים ופירות אקזוטיים עם מינראליות. בחך, טעם ופריכות המשחקים תפקיד מרכזי ומשתלבים באופן מושלם עם גוף ומבנה מאוזנים. זהו הבציר השלישי של היין הזה הנחשב ליין "חדש" ביקב. זהו ממסך מקומי ובינלאומי של זני ענבים. היין רענן ומביא לידי ביטוי באופן אקספרסיבי את מופע הפרי. מחירו 96 ₪.

LIGHEA ליגאה 2009 – היין עשוי מענבי זיביבו (מוסקטו ד'אלכנסנדריה) יין יבש עם אף פרחוני תחושה של מתיקות הממשמשת ובאה מזכירה היטב בשומת של יינות מוסקט אלכסנדרוני המכונה באיטליה זיביבו. למרבית ההפתעה, בפה נוצר דיסונאנס מול האף שכן היין יבש לחלוטין בצורה המעוררת סקרנות ועניין. הבשומת העולה מהיין פרחונית בדגש על פרחי ורדים לבנות ולאחריהן מליחות ומינראליות בהמשך מתבלטים אפרסק ופירות הדר מסוכרים ונימה של דבש. ישנה תאימות גבוהה בין טעם וריח, רעננות, מלוא הטעם, עם גוף תומך. מחירו 125 ₪.

VIGNA DI GABRI וינייה די גברי 2009 – היין עשוי מענבי אנטוניקה ואחוז קטן של ענבים אחרים לפי שנת הבציר. היין קיבל את שמו מגבריאלה אם המשפחה ומקימת היקב אשר דחפה לייצורו של יין זה מתוך אמונה בניחוחו העמוק והמורכב של זן ענבי האנטוניקה שהוא אחד הענבים העתיקים של סיציליה. מהיין עולה בשומת עזה ואלגנטית הנעה מפרחונית לפירותית עם רמז לתפוח עץ מכאן לכיוון מורכב יותר של מינראליות ומליחות. היין מורכב בעל גוף מלא. הסיומת ארוכה ומתמשכת. גיל הכרמים מעל 100 שנה. האף מאופק וקשה לזהות בשומת מאפיינת עם זאת בפה היין בשל עדין ורך עם מינראליות ארוכה עד לסיומת המתמשכת. מחירו 144 ₪.

CHIARANDA קיאראנדה 2007 – היין עשוי ענבי שרדונה וענבי אנטוניקה. ליין אישיות ואלגנטיות המשלבת עוצמה ואצילות. באף בשומת של פירות צהובים בשלים בעיקר תפוזים וברקע אפרסק וניל וחמאת בוטנים. בפה, הטעמים עשירים ועגולים. ליין מבנה מרשים המציג איזון מושלם בין טעמים לחומציות תומכת. התחושה הראשונה שעלתה לי באף עם ההרחה הראשונית הייתה כשל קופסת סרדינים לא פחות ואני מציין זאת לטובה. זהו ריח שלא בא לך באף באופן שגרתי ביין לבן. זהו יין מעניין ומורכב שמשתנה בכוס משנייה לשנייה. הפוטנציאל הגלום ביין מלמד על יכולת השתבחות לאורך השנים מה שלא כל כך מתאפשר ביין לבן. היין מתיישן תוך כדי הליך הייצור חלקו בחביות עץ אלון וחלקו במיכלי ביטון על מנת לתת מצג למינראליות שביין. ניתן כאן דגש ותשומת לב גם על איכות הענבים ותהליכי העשייה. ליין "אוריינטציה צרפתית" אם תרצו לכנות זאת כך. הוא שונה מאוד מחבריו ונותן תמורה טובה מאוד לשוויו. בעיניי הוא היה נפלא. אל תשתו אותו קר מדיי בשביל לא להחמיץ את מלוא החוויה. מחירו 275 ₪.

SHERAZADE שחרזדה 2009 – היין עשוי על טהרת ענבי הנרו ד'אבולה. בציר ראשון מהיין נעשה בשנת 2006. פרופיל הריח נפתח למערך תחושות הנע במנעד בין גוונים פירותיים בלסמיים ומינראליים כשבעיקר בולטים ריחות דובדבנים חמוצים ואוכמניות מלווים בבשומת של קקאו. זהו יין בעל גוף מלא הממלא ומציף את החך במבנה העדין והנוכח שלו עם טאנינים המשתלבים ליצירת איזון מרשים. זהו היין האדום הראשון בטעימה ומכאן יעלו ויבואו אחיו לפורטפוליו בסדר עולה של איכויות. ביין נעשה ניסיון מצד היינן למתן במעט את החספוס והאגרסיביות הפירותיות המוחצנת והפילפול של הזן הדומיננטי. זה נעשה באמצעות אחסנה במיכלים בלבד ללא מגע עץ חבית כלל. התוצאה הנה יין צעיר רענן קליל המדגיש את הפרי על חשבון מלאות הגוף. היין מזכיר בכוון העשייה יינות פינו נואר . רצוי ומומלץ להגיש את היין קר כיין שולחני קל. מחירו 105 ₪.

SEDARA סדארה 2009 – היין עשוי ענבי נרו ד'אבולה עם אחוזים משתנים של זנים אחרים לפי שנת הבציר. ביין, בשומת עזה של תבלינים טבק ומינראלים. אחר כך בחך בהמשך, איזון טוב בין טעמי פרי בעיקר אוכמניות ודובדבנים. הסיומת ארוכה. זן הסירה בממסך בולט. הוא הדומיננטי כאן. ומגדיל את הבוקה. גם יין זה יוצר ללא מגע עץ חבית אלא אך ורק מיכלי ביטון. אחר כך תקופה של 3 חודשים בבקבוקים לפני ההפצה. זהו יין רך ופירותי. כאן המקום לציין שיין זה מהווה את הווליום העיקרי של מכירות היקב והוא המוצר הכי נמכר של היקב. בשנה שעברה נמכרו ממנו למעלה מ-650,000 בקבוקים. מחירו 90 ₪.

ANGHELI אנג'לי 2007 – היין עשוי ממסך של ענבי נרו ד'אבולה עם ענבי מרלו. ליין אלגנטיות יוצאת דופן עם קשת רחבה מאוד של טעמים וריחות. בוקה מרשים עם דגש על בשומת פרי בולטת בעיקר דובדבנים חמוצים ופטל שחור עם רמזים לקקאו ליקריץ והל. הסיומת ארוכה. היין התיישן בחביות עץ אלון ובמיכלי ביטון לתקופה של 10-12 חודש. חביות העץ היו ממחזור שני. והן עשויות מעץ אלון צרפתי. היין יושן אחר כך למשך 12 חודש נוספים בבקבוקים בטרם יצא להפצה. זהו יין עדין נקי ואלגנטי המרלו נותן תחושה של רוחב בפה עם עושר טעמים לטעמי היין הוא יין של יותר עולם חדש מישן העץ נוכח והיין מאוד טאני כמו יתר אחיו האדומים עובדה המלמדת על פוטנציאל השתבחות עם הזמן. מחירו 182 ₪.

TANCREDI טאנקרדי 2006 – היין עשוי ממסך של ענבי נרו ד'אבולה עם ענבי קברנה סוביניון וניכרת כאן העלייה באיכות היין. הענבים נבחרו בקפידה. היין התיישן 12-14 חודש בחביות חדשות חלקן ממחזור שני בתוספת התיישנות במיכלי ביטון. היין התיישן אחר כך 18 חודש בבקבוקים בטרם יצא להפצה. הפרי ביין עוצמתי בולט ודומיננטי. באף, הקברנה נותן מצג של מאפייני זן טיפוסיים מנטה ופלפל ירקרק. בפה אחר כך גרגרי יער ותבלין מפולפל המגיעים מהנרו ד'אבולה הטעמים מובנים היטב מלאים ומתמשכים. זהו יין שיתחבב במהרה על חובבי הז'אנר של היינות האמריקאיים. היין מחוספס ואלגנטי באיזון בין טעמים לפצצה של טאנינים עם הרבה פוטנציאל ליישון רבות בשנים לפנים. מחירו 227 ₪.

MILLE E UNA NOOTTE אלף לילה ולילה 2006 – היין עשוי ענבי נרו ד'אבולה ואחוזים קטנים של זנים אחרים על פי שנת הבציר. בציר ראשון של היין היה בשנת 1995. זוהי הגרסה האצילית של הנרו ד'אבולה תוך מתן דגש על בשומת פירות בשלים ומתוקים בלסמי פרחי סיגליות ושמץ של טבק. בסיומת היין בעל גוף מלא ומורכבות יוצאת דופן. זהו יין הדגל וגולת הכותרת של היקב. למעשה זהו היין שהביא ליקב את השם והתהילה. הוא מורכב מממסך של 90% ענבי נרו דאבולה ו- 10% ענבי קברנה סוביניון זהו יין קטיפתי ועמוק עם בשומת של טבק וטעמים של שוקולד וקלייה. היין מבקש דיקנטר ולפחות שעה ויותר פתיחה קודם לשתייתו. הענבים ליין נבחרו בקפידה מחלקות מיוחדות שנבחרו בכרם. היין התיישן 14-16 חודש בחביות עץ אלון צרפתי 90% חדשות ו- 10% ממחזור חבית שני. היין יושן 24 חודש אחר כך בבקבוקים לפני הפצתו. כאמור מדובר ביין דגל המהווה אלטרנטיבה הולמת ולא פחות שוות ערך לדעת רבים ליינות סופר טוסקן ולברונלו ולברולו. מחירו 496 ₪.


 

חדשות