מילק אנד האני (M&H), מזקקת הוויסקי הראשונה בישראל, מסכמת את 2018 עם מספר הישגים משמעותיים!

מזקקת מילק אנד האני, התחילה מקבוצת חברים, יזמי סטארטאפ והייטק, חובבי ויסקי, שחלמו על מזקקת ויסקי ישראלית. חלקם בישלו בירה כתחביב, אחרים עבדו בתעשיית האלכוהול, וכולם פשוט אוהבים לשתות ויסקי. החברה נוסדה בשנת 2012, עבודות הבניה והשיפוץ של המזקקה החלו ב2014, דוד הזיקוק הופעל לראשונה במרץ 2015, ומרכז המבקרים של המזקקה, נפתח בשנת 2016. החבר'ה מתמקצעים, מתרחבים, מפתחים חזון, מרחיבים שווקים וקהל, הוויסקי מן הסתם לוקח את הזמן שלו, והוויסקי הישראלי הראשון, שהמהדורה הראשונה שלו מתיישנת בחביות, תראה אור בסוף 2019, ומוכח שסבלנות עתידה להיטעם וגם להשתלם. כשהוזמנתי לאירוע העיתונאים וכתבי האלכוהול הלייף סטייל הייתי קצת פסימי. ואת האמת אפילו מעט ספקן ביכולת של ייצור וויסקי ישראלי כחול לבן או חלב ודבש מקומי כזה שיצליח למכור את עצמו לשוק האלכוהול המקומי קריא שוק הלילה וחנויות האלכוהול קל וחומר לפרוץ לשווקים בינלאומיים להתחרות בתחרויות, לזכות בפרסים והכי חשוב, להוות סוג של מתחרה, לכל יצרן וויסקי ממותג אחר בעולם. רוצה לומר, שאם טרם בואי וטרם הגעתי לאירוע, הרהרתי לעצמי שאין מצב, שאני אוכל את הכובע אם אראה אחרת, אחרי הביקור במקום והטעימה, אני צריך לאכול לא רק את הכובע, אלא גם את הספק שהתעורר בי, כי המזקקה הזו, היא משהו אחר, משהו גדול, משהו עם סיפור, חזון, יעדים, גב כלכלי, וסיפור של הצלחה, איפה שלא תגלגלו את עיניכם בתימהון, או תביטו אל דוודי הזיקוק וחדרי החביות, ואז אט אט מתוך כבוד והכנעה, תניחו את כוס הוויסקי שלכם ותבקשו לעצמכם לטעום וויסקי ישראלי, בחביות כשרות, כאלה שהיה בהם ברבן אמריקאי, או יין, חביות רגילות, חביות קלויות ומעושנות, חביות שהיה בהם יין קינוח מחוזק עשוי רימונים, חביות שמתיישנות באקלים של תל אביב, עם וויסקי עשוי עם מים של תל אביב יפו המטוהרים בתהליך של אוסמוזה הפוכה.

מזקקת מילק אנד האני (M&H), שהוקמה על ידי היזם והמשקיע גל קלקשטיין, היא מזקקת הוויסקי הראשונה בישראל. המזקקה מייצרת תזקיקים איכותיים ועמלה על הפקת הוויסקי הישראלי הראשון, שהמהדורה הראשונה שלו מתיישנת בחביות ותראה אור בסוף שנת 2019. כל חומרי הגלם, הציוד, החביות והתהליכים נבחרו במטרה להבטיח שהמוצר הסופי – בין אם תזקיקים לבנים ובין אם ויסקי מיושן – יעמדו בסטנדרטים המחמירים ביותר של איכות וטעם, תחת הדרכה וייעוץ של ד"ר ג'ים סוואן, מאסטר דיסטילר בעל שם עולמי. כל תוצרי המזקקה כשרים. בשנה האחרונה, החלה מילק אנד האני (M&H), מזקקת הוויסקי הראשונה בישראל, לייצא את מוצריה לשבעה שווקים נבחרים באירופה. באירוע עיתונאים שנערך אמש (ג') במזקקת "מילק אנד האני", סיכמו מנהליה, את השנה שחלפה ושש שנות פעילות עם מספר הישגים משמעותיים.

ייצור וייצוא – המזקקה מדווחת כי בשנה האחרונה הרחיבה את פעילות הייצוא וכי למעלה מ- 72% מכלל תוצריה מיוצאים ונמכרים בחו"ל. בין מדינות הייצוא ניתן למצוא את הולנד, בלגיה, אנגליה, פולין, צרפת, איטליה וגרמניה, כל אלו נבחרו בקפידה רבה כשווקים רלוונטיים למוצרי המזקקה. בכוונת המזקקה להרחיב את הייצוא גם לשוק האמריקאי במהלך 2019..

תהליך הזיקוק מבוצע ב-2- דודי זיקוק מנחושת, שמיועדים לזיקוק ויסקי: האחד, תוצרת קארל, גרמניה, שנבנה בהתאם לאיפיון של אנשי המזקקה, ומכיל 3500 ליטר. השני, דוד וינטאג' אירופאי שתוכנן לתעשיית הוויסקי הסקוטית, בן 9000 ליטרים. כל התהליך מבוצע במזקקה: ראשית, טוחנים את הלתת, מבשלים אותה במיכל שאופיין ונבנה על ידי חברת מ.ג.ת בישראל, מתסיסים את התירוש ומזקקים. את התזקיק, מיישנים בחדר החביות המזקקה ובאתרים נוספים ברחבי הארץ, בחביות כשרות.

האקלים הישראלי מאפשר לוויסקי להגיע לבגרות בזמן קצר יחסית. אנשי המזקקה מעריכים, ששנת יישון בחום ובלחות של תל אביב, שווה לשנתיים עד שנתיים וחצי שנות יישון, באקלים הקר של סקוטלנד.

בכל שנה מבשלת המזקקה 450 טון לתת בשנה, מייצרת 170,000 ליטרים של ספיריט וממלאת מעל 800 חביות, יש לציין כי החודש ציינו במזקקה רגע חגיגי שבו מילאו את החבית ה-1000.

מחסן החביות של המזקקה יכול להכיל לא פחות מ- 2,500 חביות.

בשנה האחרונה הרחיבה המזקקה את שיווק מוצריה לכ- 250 נקודות מכירה בישראל.

המזקקה הכפילה את שטחה לכ-2000 מ"ר.

מעל 12 אלף מבקרים מקומיים ותיירים ביקרו במזקקה.

מזקקת מילק אנד האני היא חלק בלתי נפרד מתל אביב, ליבה של סצינת הקולינריה הישראלית: אוכל רחוב שאין כמוהו, מסעדות ברמה עולמית, ברים ששמם יצא למרחקים, שווקים פתוחים וסגורים, ועכשיו גם מזקקת הוויסקי הישראלית הראשונה, בעיר העברית הראשונה. מטר משוק הפשפשים, שני מטר משוק לוינסקי.

הג'ין לבנטין והמהדורה השנייה של הוויסקי זכו שניהם בפרסים יוקרתיים של London spirit competition ו- IWSC

בימים אלו מושקת מהדורת היאנג סינגל מאלט האחרונה לפני הוויסקי- THE LAST ONE

בתוך כך הכריזה המזקקה כי המהדורה המסחרית של הוויסקי תצא בסוף 2019

גל קלקשטיין מייסד ובעלי המזקקה פתח את האירוע וציין: "כשהקמנו את המזקקה לפני מספר שנים, הסתכלו עלינו בתמיהה, היום לאור ההישגים והמספרים שאנו מציגים אפשר בהחלט לומר כי הקמנו תעשייה של ממש בישראל. אנו צופים ומקווים כי בשנה הבאה עם השקתו הרשמית של הוויסקי סינגל מאלט הראשון, עולם הוויסקי בישראל יעבור את המהפך שעבר עולם היין לפני כמה עשורים"

איתן עתיר מנכ"ל המזקקה: "הבאנו היום מספר בשורות משמעותיות. הגדלת שטח המזקקה ביותר מפי 2 תאפשר לנו לקפוץ מדרגה נוספת ביכולות שלנו לייצר כמות ואיכות ברמה הבינלאומית וכך נוכל לתמוך במספר שווקים עולמיים באספקה, בניית מותג ושיווק.

התרחבות המזקקה – בעקבות התרחבות פעילות המזקקה בארץ והיקף הייצוא ההולך וגדל, הכפילה את שטחה ברחוב התחייה ביפו למעל- 2,000 מ"ר והיא צפויה להגדיל את יכולות הייצור שלה ב20% בתחילת 2019.

מרכז המבקרים – מרכז המבקרים נפתח באפריל- 2016 ומאז פקדו אותו למעלה מ- 12,000 אנשים מהארץ והעולם. במרכז המבקרים ניתן לראות את תהליך הייצור של הוויסקי, לבקר בחדר החביות וליהנות מסדנאות שונות. מרכז המבקרים פונה לקהל חובב אלכוהול, לתיירים וכמו כן לארגונים עסקיים ולתעשייה. כל סיור משולב עם טעימות ממגוון תוצרי המזקקה. בשנת 2019 מרכז המבקרים צפוי לארח למעלה מ-10,000 מבקרים נוספים.

תחרויות – המזקקה קטפה שתי מדליות כסף בתחרויות בינלאומיות נחשבות בתעשיית האלכוהול:
מדליית כסף ראשונה בתחרות IWSC 2018 (International Wine and Spirit Competition) עבור הוויסקי סינגל מאלט #2 מסדרת הניסיונות .
הזכייה ב-IWSC, התחרות הנחשבת ביותר בתעשייה והמתקיימת בבריטניה מדי שנה מאז 1969, מעמידה את המזקקה הישראלית במקום מכובד לצד מזקקות בעלות שם עולמי, כגון Kavalan- המזקקה הראשונה בטאיוואן, שזכתה גם היא במדליית כסף בתחרות.
מדליית כסף שנייה לג'ין לבנטין של המזקקה בתחרות (LSC (London Spirits Competition. מטרת התחרות LSC הינה לזהות, לתגמל ולקדם מותגי משקאות חריפים שהקהל באמת מעוניין לצרוך. ועל כן המשקאות נבדקים לפי שלוש קטגוריות: איכות, ערך ואריזה. במקרה זה נבחנים על מכלול המאפיינים אשר מובילים את הצרכן לרכישה בנוסף לאיכות וטעם.

פורטפוליו מוצרים
מלבד ייצור וויסקי, מציגה המזקקה פורטפוליו של מוצרים המיוצרים כולם מ- 100% לתת שעורה, בדיוק כמו הוויסקי העתידי.

ניו מייק סינגל מאלט – הניו מייק הוא הלב, התזקיק השקוף הייחודי של המזקקה, שאחרי שלוש שנות יישון בחביות הופך לוויסקי. למרות שהחביות והיישון הם המכתיבים את האופי הסופי של המשקה, הניו מייק מעניק את הבסיס לוויסקי. זהו תזקיק עדין, מתקתק וחלק, שלמרות היותו צעיר, הינו מורכב ומתפתח. 40% אלכוהול.

ג'ין לבנטין – המכיל ערער והרבה תבלינים משוק לוינסקי הסמוך למזקקה: זעתר, קינמון, קמומיל, פלפל שחור, לואיזה, תפוז וקליפות לימון. התבלינים השונים נותנים לג'ין את הטעם התל אביבי, ישראלי המקורי שלו. אחרי השרייה של התבלינים בתזקיק הניו מייק למשך 48 שעות, הג'ין מזוקק בשלישית בדוד נחושת ייעודי בן 250 ליטר ויוצא חלק להפליא. 46% אלכוהול.

ג'ין לבנטין מיושן – אותו ג'ין לבנטין עובר תהליך יישון של מספר חודשים בחבית יין אדום אשר מאזנת את הטעמים ומוסיפה טעמי עץ ווניל עדינים. 46% אלכוהול.

רוטס – ליקר עשבים ייחודי שנרקח במיוחד לחגיגות ה-70 למדינת ישראל. במסגרת הפרויקט נתנה המזקקה ל 7- אנשים, ממגוון תחומי תרבות ועשייה: פורצי דרך, יצירתיים, מלאי יוזמה ותעוזה. כל אחד בחר עשב או תבלין ייחודי המייצג לתפיסתם את המהות הישראלית. כולם יחד יצרו בבחירותיהם את התמהיל השלם שנרקח במיוחד – ליקר עשבים על טהרת הניו-מייק של המזקקה. הליקר מכיל תבלינים ייחודים ביניהם שקדים, ציטרה, כוסברה, יסמין, טרגון, טימין והל. 35% אלכוהול.
משתתפים בפרויקט: ארז קומרובסקי, קרן ליבוביץ, רוני סומק, אלי מזרחי, אביבית פריאל, דר' אלישיב דרורי ותומר גורן.

ה- יאנג סינגל מאלט האחרון בסדרת החביות – The Last One- הושק במעמד האירוע, המהדורה כוללת כ- 4,000 בקבוקים, בלנד של חבית אקס ברבן וחבית יין אדום שיושנו למשך כשנה .המהדורה הזו היא האחרונה לפני השקת הוויסקי סינגל מאלט המסחרי והיא מאפשרת הצצה מוקדמת לוויסקי הקלאסי, אשר מאפייניו דומים לסינגל מאלט העתידי. והיא מספרת את הסיפור הייחודי של זמן, אקלים, עץ וחומרי גלם מובחרים. 46% אלכוהול.

The Milk & Honey Distillery

התחייה 16 תל אביב

03-6320491