ברוכים הבאים לעל היין

אתר לאנשים שאוהבים יין

טעימת היינות הגדולה של פורטל היין של דני רובין לכבוד חג פסח בעידן "וירוס הקורונה" תש"פ 2020

פורסם בתאריך מאת דני רובין

יינות בעידן הקורונה. זוהי תקופה קשה. כזו שעוד לא הייתה אף פעם. יש הסבורים שהחיים שלנו אחרי, כבר לא יראו אותו הדבר. יש לכם עבודה? אזי יש לכם פרנסה. אתם ובני משפחותיכם בריאים? תגידו תודה. ענף היין הוחרג תחת ההגדרה של "עסק חיוני", יחד עם זאת ביקורים ביקבים אסורים. ויקבים רבים גדולים וקטנים כאחד, שחלק גדול ממחזור הכנסתם נשען על מכירת יין במסעדות, נותרו פתוחים בחובות של כספים המגיעים להם, או סגורים בהזמנות עכשוויות ועתידיות. אז מה עושים? עוברים למכירה ישירה מהיינן והיקב אלינו הצרכנים עד לסף הדלת ורוב הזמן גם ללא חיוב עלויות משלוח. זה דורש מאתנו חובבי היין, לא לוותר על האהבה שלנו, על התחביב שלנו ועל שתיית יין כחלק מתרבות צריכה יום יומית ולאו דווקא "רק בחגים". אז אמנם וכפי שזה נראה עד עכשיו, את ליל הסדר וסעודת החג, אנחנו הולכים לחגוג במסגרת המצומצמת של בני הבית בלבד, אבל זה לא אומר שמקומו של היין משולחן החג נפקד. כל חג, מגיעים אלי יינות לטעימת סיקור. וכפי שאתם יודעים ורואים, אני משקיע בזה ימים ולילות. וישנם יינות שחיכיתי להם ואלה לא הגיעו. כששוחחתי עם הייננים ובעלי היקבים שמעתי אותם לא אחת שוטחים בפניי את כאבם. את ריצתם אחר השיווק ללקוחות הפרטיים, איך מרכזי המבקרים והיקב שלהם מטה לחמם נסגרו לציבור. איך נעצרו אצלם באחת ההזמנות מהחנויות. ההזמנות למתנות לחג מהחברות. שמעתי על משרדי יחסי ציבור שעובדיהם הוצאו לחל"ת ועל יינות שהיו מיועדים להיות מופצים לעיתונאים נותרו מיותמים אצלם במשרד כי הם כבר לא שם, שמעתי על יקבים שויתרו לצערם על העסקת שירותי משרד יחסי ציבור, שמעתי על יקבים שעושים הכול כדי לשרוד עם הראש מעל המים וכי כתבת יין לחג זה הדבר האחרון שמעניין אותם עכשיו. וזה כואב. כי אני שותף לכאבם כי אני רואה עצמי כחלק מהתעשייה הזו וכמי שמלווה ודוחף אותה לתודעת הציבור כבר יותר מ- 20 שנה.

והנה אני, על סף של ערב חג, שוב מוצא את עצמי, מבקש להתכנס לכדי כתבה שתמליץ בפני קוראיי על "יינות לשולחן החג" והמלאכה חברים קשה. דווקא מהצד של הטעימה זה החלק הכי מהנה וקל, הצד של הכתיבה בא מיד אחריו במדד הקלות, אבל הבחירה וההחלטה, או- או, מה קשים הם.

עשיתי, כך אני מקווה את זה קל הפעם עבורכם ולפיכך כל לחיצה על שם היקב שאת יינותיו טעמתי והמלצתי תיקח אתכם בקישור היישר לכתבה על היין ובהרחבה. כאן המקום לציין ולהודות לכל יין, שהגיע אליי לטעימה במרוצת החודשים האחרונים, בכדי להמחיש את הכרת התודה ליינן, ליקב, למשרד יחסי הציבור, על שדאגו להעביר אלי את יינותיהם לטעימה והיו מביניהם שטרחו והגיעו עד אלי הביתה ריגשתם אותי. ועל כך תודה וברכה.

 אחטא לאמת, אם אכתוב שאהבתי את כל היינות ואודה על האמת שבנסיבות מסוימות של סעודת ערב שישי עם כל המשפחה, יינות שהתמזל מזלם להיטעם בנסיבות אלה, זכו ליתר נקודות זכות ולו בשל החברותא והאוכל שמסביב. גם לא כל היינות מגיעים מיקבים גדולים, ישנם יינות שמגיעים מיקבי בוטיק ארטיזנים והם זכו אצלי לאותה מידה של רצינות ומחויבות כלפי טעימת היין.

אבל, אני יודע, שזה לא כל כך כך. זה אולי אפילו לא נכון. כי אני יודע, שאתם צריכים להחליט ולבחור מתוך אותה שורה והאמינו לי שהיא מכובדת, את הנבחרת שלכם, את אותם יינות שאתם תעלו אצלכם על השולחן כמועדפים עליכם, תוך שאתם תסתייעו כך אני מקווה בחלופות שהצעתי כאן לפניכם והן כמובן מתבקשות בהתאם לאהבתכם או חיבתכם ליין בכלל וליכולת שלכם ושל  הצרכן הממוצע להוציא כסף מכיסו לטובת יין, על חשבון מוצרי מזון אחרים, המיועדים לשולחן החג.

אז הנה רשימת יינות שולחן החג שלי. המתנתי ליישר טעימה כמעט עד לשבוע האחרון ולפיכך, הרשימה היא במעט ארוכה והיא נועדה לאפשר לכם יותר מאופציה אחרת להחלטה ולהעדפה אישית. אלו לא "סתם" יינות. אלו שורה של יינות שטעמתי ונחשפתי אליהם במהלך התקופה החולפת, יינות שהתבלטו וקסמו לטעמי על פני יינות אחרים.

וכן, כאמור, לא כל חברי נבחרת יקבי הבוטיק או היקבים המסחריים הגדולים, התייצבו לרשימה זו, משיקולם הם, וכבודם במקומם מונח, רק שלצערי, הם לא באו אל פי לטעימה ולי אישית, זה חבל.

לא הבטחתי או התחייבתי בפני אף אחד מהם, לספק לו סיקור אוהד, מחבק, או מפרגן, בטרם היין שלהם הגיע אלי, נטעם בפני עצמו ולא ברמת הביקורת הנמדדת בניקוד וציון, אלא בגדר סיקור של חווית טעימה. וכן. כן אני מתחייב בפניכם קוראיי, שאני עושה ואעשה, ואמשיך לעשות, כל מאמץ, לתת לכם את מלוא המידע שאני יכול, על היין, על היקב, לעתים על היינן, לרבות מחיר, כשרות, ותמונה מחמיאה של הבקבוק, היה וכזו ברשותי. 

אלה יינות, שאני משוכנע שיעשו לכם טוב על שולחן החג. יינות שילוו אוכל והאוכל יתלווה אליהם, יינות שאהיה יותר משמח ללגום לצד אנשים שאני אוהב, ושאני מעריך עד מאוד ולאלה שאני מכבד יותר מכול.

אלה יינות, שדי להציב אותם על שולחן החג, בכדי להפוך את השולחן לעשיר יותר, מהנה יותר ולא אחת גם למרשים יותר, יינות אותם הכי נכון לפתוח, לצד אלה שידעו לערסל אותם בגביע, להסניף אותם, לגלגל אותם על הלשון, להחזיק אותם קמעה בחלל החך, להתענג על טעמם, מעושר ריחם, מרוחב רובדי טעמם, לדבר אתם, להתפנק מהטעם השיורי הארוך המסיים שלהם, לדבר אחר כך אודותיהם ולהתרגש עוד פעם מחדש. אז חג שמח והמון בריאות.

יתרונה של המדיה האינטרנטית היא ביכולת לעדכן ON-LINE בכל רגע נתון, על כל יין חדש שטעמתי ולפיכך, חשוב שתעקבו אחרי כל שינוי. על ידי לחיצה על שם היקב תעברו אוטומטית בהיפר קישור אל סיקור היין שלי, עם מרב הפרטים הנחוצים לכם בגובה העיניים, באופן צבעוני, נגיש, ועדכני.

המשך לקרוא – >


יקב כישור ממליץ על כישור לבן 2019, כישור אדום 2017, ו – כרם מצודת תפן 2016, לכבוד חג הפסח תש"פ

פורסם בתאריך מאת דני רובין

יקב כישור שוכן על רכס ההר העולה מחופי הגליל המערבי, בתוך כפר כישורית, ביתם לחיים של כ-170 בוגרים עם צרכים מיוחדים. היקב והכרם, הנם ענף תעסוקתי בכפר (אחד מתוך 12 ענפים) וחברי הכפר שותפים לעשייה ולעבודה ביקב ובכרם. הכרמים ניטעו ב-2007, הבציר הראשון ב-2010. תחילה הופקו 8,000 בק' וכיום מייצר היקב כ-60 אלף בקבוקים. את הכרמים ואת היקב, הקים היינן והכורם ריצ'ארד דיוויס, ויחד עמו, מסייע ומייעץ איתי להט. בכרם גדלים 11 זנים, על פני 100 דונמים. אדומים: ק. סוביניון, ק. פרנק, מרלו, פטי ורדו, סירה, גרנאש, מורבדר. לבנים: סוביניון בלאן, ויונייה, ריזלינג, ושרדונה. יקב כישור ממליץ על כישור לבן 2019, כישור אדום 2017, ו – כרם מצודת תפן 2016, לכבוד חג הפסח תש"פ המשך לקרוא – >


משק יין הנס שטרנבך – ג'נבא רזרב 2011, לה-ג'נבא 2015, נחל חכליל 2015, לכבוד חג הפסח תש"פ

פורסם בתאריך מאת דני רובין

לפני חודשים מספר, בקרתי את גדי שטרנבך ביקב שלו משק יין הנס שטרנבך. אני אוהב את גדי. הרבה בזכות ידענותו הרבה, צניעותו, ניסיון חייו ומרומי גילו. אני אוהב מאוד, את היינות האדומים שלו המתיישנים בלי גיל ומשתבחים כרץ למרחקים ארוכים. אני אוהב את גאוותו הרבה בבנו אדם, שלומד בגרמניה וגדי שמחכה כבר לבואו ליטול ממנו המושכות ולקבל את כל ההחלטות. והוא אומר, "כשאדם הבן שלי יבוא לכאן, יגיע המומחה מספר 1 בארץ ליינות לבנים ואתה תראה את זה". כשעמדתי כבר לסגור את רשימת המלצות היין שלי לחג, קבלתי טלפון מפתיע מעמנואל מנו מדר שהודיע לי שהוא בדרכו אליי עם היינות של גדי לטעימת פסח. מסתבר שעמנואל שיש לו חלק מסוים ביקב, נמצא בימים אלה בחל"ת מתקופת התמחות אותה הוא עושה מתוקף היותו משפטן ואת הזמן החופשי הוא בחר לסייע לגדי לחלק יין ללקוחות לפני החג. משק יין הנס שטרנבך הוא התגשמות של חלום, על מישלב חקלאי תיירותי. המשק שייך לגדי שטרנבך ולשולה יפת ונמצא בגבעת ישעיהו שבחבל עדולם. הוא מורכב מכרם בר קיימא, יקב, גינה אורגנית, מסעדה ומקום לאירועים קטנים. בעתיד יתווספו בוסתן אורגני, משק חי אורגני, חדרי אירוח ומתקנים לאיסוף מי גשמים, למחזור מים אפורים ולהפקה של אנרגיה בת קיימא. העסק נקרא “משק יין” (מקביל ל- domaine בצרפת או ל- Weingut בגרמניה), משום שהוא עוסק בכל שלבי ייצור היין, החל מנטיעת הכרם ועד למכירת הבקבוק. משק יין הנס שטרנבך – ג'נבא רזרב 2011, לה-ג'נבא 2013, נחל חכליל 2015, לכבוד חג הפסח תש"פ. המשך לקרוא – >


יקב הרצוג עם 2 יינות כשרים לכבוד חג הפסח תש"פ שרדונה 2018, ו- Quartet בלנד ספיישל רזרב 4 זנים אדום 2016

פורסם בתאריך מאת דני רובין

ייננות משפחת הרצוג מארצות הברית, היא סיפור של חדשנות. האימפריה האוסטרו-הונגרית של סוף המאה ה -19 הייתה ידועה בתרבות הפרוגרסיבית שלה ובייצור החדשני שלה. הקיסר פרנץ ג'וזף, בקיא ביינות משפחת הרצוג, הפך את פיליפ הרצוג לברון וביקש ממנו להפיק יין לחצר המלוכה. כך החל סיפורם של הייננים שברחו מהנאצים, שטו בים ואז חצו יבשתבשנת 1985, שמונה דורות לאחר שהמשפחה של הרצוג החלה לייצר יין, דיוויד הרצוג העביר את הייצור מניו יורק לאזורי הטרואר הטובים ביותר בקליפורנייה בעמק נאפה, לודי וקלרקסבורג. כאות הוקרה למייסד, משפחת הרצוג הקימה את תווית היין 'הברון הרצוג'. עבור משפחת הרצוג, ייצור יין זה לא רק עסק. זו זכות שמאפשרת להם לכבד את אבותיהם עם כל זן, כל סגנון, כל בקבוק. יקב הרצוג עם 2 יינות כשרים לכבוד חג הפסח תש"פ שרדונה 2018, ובלנד אדום 2016. המשך לקרוא – >


יקב שילה ממליץ על 3 יינות זניים מסדרת הרזרב סוד – קברנה פרנק 2017, פטיט סירה 2017, פטיט ורדו 2017, לכבוד חג הפסח תש"פ

פורסם בתאריך מאת דני רובין

סדרת "סוד" היא הלחם וחמאה ה-"BEST SELLER" המובילה במכירות של היקב. הקברנה סוביניון מסדרה זו, נחשב ליין המבוקש ביותר והנמכר ביותר בסדרה ועמיחי משתדל לייצר ממנו כמה שיותר ולעשותו גם כמה שיותר טוב. הביקורות להן זכה יין זה באופן עקבי ולציונים של 90 ומעלה ממבקרי היין הנחשבים בעולם ובתחרות היין הישראלית "אשכול הזהב" הוא זכה 5 פעמים במדליית זהב והוא אפילו בצניעותו לא מספיק אפילו לשלוח את היין כל שנה לתחרות כי לפעמים היין עוד נמכר לפני הזמן של התחרות…לאחרונה, סדרת "סוד" הורחבה לכדי 6 יינות זניים וזה משהו, שעמיחי חלם לעשות כבר כמה שנים, ואף פעם עד עתה הוא לא הצליח לעשות, כי הוא לא הגיע לרמה שהוא רצה. ועתה, לסדרה נוספו 3 יינות שיצאו לשוק המקומי וגם השוק בארצות הברית, בלגיה וצרפת, כבר עם ביקוש ליינות אלה. והיינות כולם זניים והם: פטי וורדו, פטיט סירה, וקברנה פרנק מבציר 2017 והם יופי של המלצה לכבוד חג הפסח תש"פ. ואני מתכתב עם ידידי עמיחי לוריא היינן והוא שולח לי בגאווה רבה תמונות של זכיות נחשבות בציונים של 91, ו- 94 ליינות שלו. ואני אומר לו: "תגיד, שלושת היינות האלה, טעמנו אותם יחד כמדומני ביקב"?, והוא בצניעותו אבל עם המון גאווה, של מי שיודע מה יש לו ביד, עונה לי: "אתה לא תאמין כמה היינות גדלו"! וכמה שהוא צודק! אלה יופי של יינות ולא פחות! לשתות וליהנות! המשך לקרוא – >


יקב פסגות מתחדש ב-2 יינות אדומים: יין זני קברנה סוביניון 2018, ובלנד "פיק" מבציר 2017 לכבוד חג הפסח תש"פ

פורסם בתאריך מאת דני רובין

יקב פסגות הוקם בשנת 2003 ומאז גדל בהתמדה. כיום מייצר היקב כ- 500,000 בקבוקים בשנה כאשר למעלה מ- 70% מהם מיוצאים לעשרות מדינות ברחבי העולם.
יקב פסגות מייצר למעלה מ- 14 סוגי יינות איכותיים אשר מדי שנה זוכים בתחרויות יוקרה, במדליות ובפרסים בינלאומיים. בשנת 2018 ובשנת 2019 זכה יקב פסגות לתואר היקב הטוב ביותר בישראל על ידי המגזין הכלכלי הבינלאומי "וורלד פייננס".
כרמי היין נטועים על טרסות אדמת גיר סלעית בגובה 900 מטר מעל פני הים בהרי בנימין והשומרון – טרואר המייצר פרי מרוכז ואיכותי. יינות היקב מתאפיינים בטעם עוצמתי ובארומה ייחודית ובכך מבטאים את השילוב הנכון בין תנאי גידול מצוינים, ידע וטכנולוגיה מתקדמים ומבטיחים הנאה מרבית לשותה.
על בקבוקי יינות יקב פסגות מוצג רפליקת מטבע עתיק המתוארך לתקופת המרד הגדול (66-73 לספירה), אשר נמצא במערה עתיקה בין הכרמים בפסגות במהלך הקמת היקב. מצדו האחד של המטבע מופיע איור של אמפורה, כלי עתיק לאחסון יין, ומצדו האחר איור של עלה גפן והכתובת "לחירות ציון". מטבע זה הוא סמל לחירות ועצמאות העם היהודי בארץ ישראל ומהווה עבורנו את החיבור לשורשינו ההתיישבותיים, החקלאיים והתנכיים ולמסורת עשיית היין באיזור זה לפני יותר
מאלפיים שנה…! יקב פסגות מתחדש ב-2 יינות אדומים: יין זני קברנה סוביניון 2018, ובלנד "פיק" מבציר 2017 לכבוד חג הפסח תש"פ. המשך לקרוא – >


יקב אור הגנוז משיק עמוקה גליללייט 2019, שרדונה מהדורה מיוחדת 2018, ויין קינוח הר סיני זהב 2018, לכבוד חג הפסח תש"פ.

פורסם בתאריך מאת דני רובין

יקב אור הגנוזהינו יקב בוטיק אשר הוקם בשנת 2005 בלב אזור היין בגליל, למרגלות הר מירון ושם לו למטרה לייצר יין באיכות גבוהה, באווירת "בוטיק" אמיתית. מתוך הכרמים הוותיקים נבחרים הגפנים בצורה קפדנית, לכל סדרת יין בנפרד. ההתאמה והזהות בין חלקות האדמה ליינות השונים, הופכת את כל תהליך הייצור לאישי יותר. המתכון הייחודי המשלב בין איכות הכרמים והטרואר המיוחד של אזור הר מירון, הסמיכות למקומות בהם חיו התנאים הקדושים האהבה והשיתוף פעולה בין החברים, כל אלה חברו יחד להעניק ליינות "אור הגנוז" את הטעמים והניחוחות היוקרתיים והמיוחדים שכל כך מאפיינים אותם שתוכלו לחוש כבר מהטעימה הראשונה. 

היקב מנוהל ע"י הישוב החרדי-שיתופי "אור הגנוז" המעודד אורח חיים של עבודה לצד לימוד פנימיות התורה. כל עובדי היקב הנם תושבי היישוב. אנו ביקב "אור הגנוז" מדגישים יותר מכל את המשפט האומר "יין טוב מתחיל בכרם". הכרמים, בעלי היסטוריה של מאות שנים, ממוקמים בגבהים שבין 770-900 מטרים מעל פני הים, נהנים מהאקלים הייחודי של אזור מרום הגליל, המתאים בעיקר לגידול זני ענבי איכות. השילוב המנצח בין אזור הכרמים האיכותי, רמת המיון המוקפדת והנסיון המקצועי הרב של יינן היקב מעניק ליינות 'אור הגנוז' את הטעמים והניחוחות המייחדים ומאפיינים אותם. מתחילת דרכו התחייב יקב 'אור הגנוז' לייצור יינות איכותיים ברמה בינלאומית, בדרגת הכשרות הגבוהה ביותר, וזאת מבלי לאבד את האווירה הכפרית והחקלאית המאפיינת את האזור. הכרמים, הגפנים והענבים נבחרים וממוינים על פי רמות האיכות, כך שלכל יין יש את האופי האישי והייחודי שלו. יקב אור הגנוז משיק עמוקה גליללייט 2019, שרדונה מהדורה מיוחדת 2018, ויין קינוח הר סיני זהב 2018, לכבוד חג הפסח תש"פ. המשך לקרוא – >


חברת אנוטקה, יבואנית יינות ומשקאות אלכוהוליים, מציגה את יינות יקב צובה סמיון – סוביניון בלאן 2018, ו – מצודה 2016,לרגל חג הפסח

פורסם בתאריך מאת דני רובין

חברת אנוטקה, יבואנית יינות ומשקאות אלכוהוליים, המפיצה הרשמית של יינות יקב צובה בארץ, מציעה את מגוון יינות היקב הישראלי ברמות מחיר שונות לרגל חג הפסח הקרב ובא. היינות של יקב צובה, הפכו לשם נרדף לאיכות ולמצוינות וניתן למצוא אותם בחנויות יין נבחרות ברחבי הארץ.
בין היינות המובילים המותאמים לאירוח בליל הסדר ובחג הפסח, בולטים במיוחד יינות בעלי ניחוחות עשירים ורעננים. אם בשנים עברו יינות החג התמקדו בעיקר ביינות אדומים, כיום קיימת מגמה גוברת של צריכת יינות לבנים גם על שולחן החג. יקב צובה הנו יקב ישראלי מוביל המייצר כ- 60,000 בקבוקים בשנה ונמכר בחנויות היין המובחרות בארץ ובחו"ל (צרפת, ארה"ב ועוד). כל יינות היקב כשרים למהדרין בהשגחת רבנות מטה יהודה וכשרות בינלאומית OK.
היינות המשובחים, המיושנים בחביות עץ אלון צרפתי בין 8-18 חודשים, שואבים את איכותם מניסיונם של הכורמים ואהבתם של העושים במלאכת היין.
יקב צובה הוקם בשנת 2005 כיקב estate המבוסס על ענבים מכרמי קיבוץ צובה, אשר עציהם ניטעו עוד בשנת 1996. הכרמים בו משתרעים על אדמת טרה-רוסה, בין סלעים, גיתות וטרסות עתיקות יומין. הגובה הרב בו ממוקם היקב- (730+), הלחות הנמוכה, הפרשי הטמפרטורות בין הלילה ליום, ושורות הכרם הנטועות מצפון לדרום בצפיפות של 666 גפנים לדונם, יוצרים תנאים טופוגרפיים ייחודיים ואידיאליים לגידול ענבים. בנוסף, הבציר הלילי שומר על איכות הענבים המגיעים צוננים אל היקב. יקב צובה סמיון – סוביניון בלאן 2018, ו – מצודה 2016,לרגל חג הפסח תש"פ.
המשך לקרוא – >


המדריך השלם: "סודות של יין טוב" מאת מליסה מונוסוף

פורסם בתאריך מאת דני רובין

אתם בבידוד? מישהי/ו שאתם אוהבים נמצאים בבידוד? הנה אופציה שפויה עבורכם, כזו שתעשיר את ידיעתכם ואת נפשכם ותמיד הכי נכון לעשות זאת לצד כוס של יין טוב, בין אם אתם חובבי יין או סומליה – זה הספר שאתם חייבים לקרוא! מדריך ממצה, שימושי ויעיל, שעונה על מגוון שאלות חשובות – איך להטעים את היין לאוכל? אין להרכיב אוסף יין אישי? איך פותחים בקבוק יין בכל מצב? ועוד הרבה מידע הכרחי שכדאי ללגום. לחיים! קריאה מהנה ותזכרו זו גם אחלה מתנה! וכמובן חג שמח והמון בריאות! המשך לקרוא – >


יקב רמת חברון ממליץ על רמת חברון 2014 Hevron Heights Special Reserve לכבוד חג הפסח תש"פ

פורסם בתאריך מאת דני רובין

בלב איזור יהודה, בגובה של 1000 מטר מעל פני הים, מוקפת הרים, שוכנת העיר חברון. האקלים בחברון מושפע מהאזור ההררי, מהבריזה הקרירה הנושבת מקו החוף ומן החום והצחיחות המגיעים מהנגב, זהו אחד המקומות האידיאלים לגידול ענבים בארץ. אדמת הרי חברון פורייה ומתברכת בכרמי יין וזית הגדלים בה. עוד בתנ"ך מוזכרת חברון כאזור שבו גידלו הכנענים ענבים, סימוכין לכך ניתן למצוא בסיפור המרגלים ששלח משה רבנו לתור את הארץ. הם חזרו והביאו מחברון אשכול ענבים עצום. יותר ממיליון יהודים חיו בסביבת העיר חברון בתקופת ממלכת דוד, העיר חברון הייתה מקום מושבו במשך 9 שנים עד להשתקעותו בירושלים. אחד מהענפים העיקריים בתקופה זו היה ייצור יין, היין שיוצר באזור חברון נודע באגן הים התיכון והגיע עד רומא. גם לאחר חורבן בית המקדש השני, גידול כרמי יין המשיך להיות הפעילות החקלאית המרכזית לאורך כל התקופות – הרומאית, הביזנטית, הערבית, הנוצרית, הממלוקית ועד היום. כשמתקרבים לחברון, ים של גפנים מציף את העיניים בכל מקום, במספר מקומות רב הגפנים גדלים בטבע ללא מגע יד אדם. האיסלאם אסר על גידול ענבי יין אך מספר יהודים חזרו לאזור ושתלו זנים משובחים כמו: קברנה סוביניון, מרלו ופינו נואר – התוצאה מרשימה מכיוון שהאזור מותאם לחלוטין לגידול כרמים.
יקב רמת חברון תורם להמשך המסורת הקלאסית של האזור – גידול ענבים טובים ויצוא יינות משובחים.
ההשקעה להקמת יקב חדש בחברון נעשתה ביוזמה של קבוצת צרפתים אוהדי ארץ ישראל. היקב הוקם על בסיס מודל צרפתי המשלב טכנולוגיות מתקדמות ביותר לייצור יין עם מסורת של ייננות צרפתית. כל הציוד ביקב החל ממערך קליטת הענבים, מכלי התסיסה ושימור היין עשוי נירוסטה מהאיכות הגבוהה ביותר. המכלים מצוידים במערכות ממוחשבות לבקרה ושמירה על טמפרטורה רצויה. במרתף היקב כ- 700 חביות עץ אלון צרפתי ואמריקאי בהן מתיישן היין. פעילות היקב החלה בבציר 2001 ומטרתו ייצוא מרבית התוצרת. כיום היקב מייצא לארה"ב, צרפת, בלגיה, הולנד, איטליה, ספרד, מקסיקו וסין. יינות היקב אינם נמכרים רק לקהל יהודי אלא גם לקהל לא יהודי אשר מעריך את היין האיכותי המגיע מיקב רמת חברון. יקב רמת חברון קולט ענבים מאזור חברון, נגוהות, פני קדם, איבי הנחל, אדרת ועוד. לחבלי ארץ זו מסורת בת אלפי שנים בגידול כרמים למאכל וליין, ויקב רמת חברון גאה להיות חוליה בשרשרת ההיסטוריה המפוארת של חקלאות בארץ ישראל. אנשי היקב העוקבים כל השנה אחר הטיפול בכרמים, בוחרים בקפידה את הענבים המשובחים ביותר מזני קברנה סוביניון, מרלו, סירה, קברנה פרנק, פטיט סירה ופטיט ורדו. יקב רמת חברון מייצר יינות איכות כשרים, ומייחס חשיבות וכבוד רב לחיבור ולקשר בין היינות להיסטוריה ולגיאוגרפיה של ארץ ישראל, אותה הוא מבטא במתן שמות תנ"כיים ליינותיו ובעיצוב התוויות הייחודי על גבי הבקבוקים. יקב רמת חברון ממליץ על רמת חברון 2014 Hevron Heights Special Reserve לכבוד חג הפסח תש"פ. המשך לקרוא – >